Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Gazdaság

Te tudtad? Akár FOCI is lehetett volna a „szocialista szupermarket” neve

Aki hozzám hasonlóan a 80-as években volt gyerek, nem valamelyik nemzetközi lánc üzletébe ment zacskós tejért vagy Dunakavicsért (na, azt pont nem szerettem), hanem az ABC-be.

Éppen 60 éve kezdte meg a működését az első ilyen üzlet, amely tulajdonképpen a mai szupermarketek elődjének is tekinthető. Nem Budapesten nyitott meg, hanem Dorogon, ahol egy már meglévő boltot alakítottak át. A koncepció lényege az volt, hogy a napi szükségleti cikkeket egy helyen, egyszerűen meg lehessen vásárolni, hiszen úgy tűnt, az 1952-ben létrehozott Csemegét kinőtte a közönség. Itt ugyanis csak korlátozottan működött az önkiszolgálás, az áruk többségét pult mögül kapták a vásárlók. Szélesebb lett a választék is, hiszen a 4-500-as termékpalettájával szemben az ABC már 2-3000 alapvető cikket tartott készleten. Szakemberek azt is kiszámolták, a korábban vásárlással töltött egy óra (mire eleink mindent beszereztek a megfelelő „szaküzletekből”) a harmadára csökkent. Az illetékesek az 1962-es „premiert” követő három évben további 30 ABC létesítésével számoltak, amiből aztán 1988-ra összesen 1426 lett.

Ezért lett ABC az ABC

A Blikk annak is utánajárt, hogy mitől és ABC az ABC. Nos, egy mozaikszóval van dolgunk, amelynek jelentése: „Általános Beszerzési Cikkek” vagy „Általános Bolti Cikkek”. A Belkereskedelmi Minisztérium pályázatára más ötletek is érkeztek, mégpedig a következők (a teljesség igénye nélkül): Háziasszonyok Boltja, Mindenes, Napi Cikkek Boltja, Jólét Áruház, Gondűző Piac, Otthonellátó, Telekosár, FOCl (Fogyasztási Cikkek Áruháza) és MI-KA (Minden Kapható) – bár lehet, hogy a MA-MI-KA (Majdnem Minden Kapható) közelebb állt volna az igazsághoz. 

És a közért? 

Budapesten mind a mai napig még nagyon sokan a „közértbe” mennek vásárolni, aminek története 1911-ben kezdődött. Ekkor alapította a Fővárosi Törvényhatósági Bizottság Budapest Székesfőváros Községi Élelmiszerárusító Üzemét, főként a húsárak mérséklése céljából. Az üzemnek eredetileg 14 boltja volt, 1939-ben pedig már 51. Az árukínálat a későbbiekben kibővült és a "Községi" üzletei népszerűvé váltak. Aztán jött az államosítás, és 1948. május 15-én megalakult a Községi Élelmiszerkereskedelmi Részvénytársaság; ebből rövidült a Közért, és a valamikori tulajdonnevet az emberek elkezdték az élelmiszerbolt megjelölésére köznévként használni.

Kép forrása: fortepan.hu