A szibériai permafroszt, vagyis az örök fagy vidéke rengeteg titokzatos dolgot rejt, amik a globális felmelegedés miatti olvadás hatására szép lassan előkerülnek, ez pedig egyszerre izgalmas és rendkívül aggasztó. Nem lehet tudni, hogy miket találnak ott a szakértők, hiszen lehet, hogy egy elképesztő jelentőségű tudományos felfedezésről van szó, és az is könnyen előfordulhat, hogy egy halálos, rég elveszett vírusra lelnek.
A kutatók egyből elkezdték vizsgálni az esetet, és nagyon izgatottak voltak, ugyanis az első becslések szerint egy közel 40 ezer éves, rég kihalt, rejtélyes állatfajt találtak – de végül kiderült, hogy ez nem igaz, bár így is nagyon fontos a lelet. Sok vizsgálat után rájöttek, hogy nem egy 40 000 éves szörnyetegről van szó, hanem egy 3500 éves barnamedvéről.
A szakemberek remélik, hogy a további vizsgálatok során még több érdekességet találnak a több ezer éves állattal kapcsolatban, hátha sikerül megválaszolni olyan kérdéseket, amik már több éve, évtizede foglalkoztatják a tudományos berkekben mozgó embereket – meg persze azokat is, akiket egyszerűen csak érdekel a téma, és az, hogyan fejlődtek az utóbbi évezredekben az élőlények.
Kép: smithsonianmag.com