Tolna megyében 37 generátort üzemeltet a NAK egymástól kb. 10 km távolságra. Ebben az évben Tolna megyében már 17 beavatkozást hajtottak végre, az egy generátorra számított átlagos üzemidő 71 óra.
– olvasható Vendégh Edit, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna megyei vezetőjének közösségi posztjában. Ebben az évben a legintenzívebb időjárási folyamat május 25-én zajlott le.
Sok helyen volt jég
Az időjárást egy északnyugatról érkező hidegfront határozta meg. A front előterében elsősorban délnyugaton, délen jelentősen instabillá vált a légkör, középszinten egy meleg, nedves szállítószalag húzódott felettünk, és a magasban kellően nagy szél volt jelen.
Mint fogalmaz a tájékoztató, a jégesőelhárításnak vannak korlátozó tényezői.
A határon túlról érkező, jéggel teli zivatarfelhők ellen nem lehet védekezni, ahogy a szupercellák ellen sem, ezek ugyanis több mint 10 kilométeres magasság fölé tornyosulnak, és folyamatos bennük a jégképződés.
Ilyenkor teniszlabda nagyságú jégből lehet dió nagyságút, dió nagyságú jégből cseresznye nagyságú jeget produkálni stb. Ilyen nap volt május 25. is.
Olvasói videó! Szekszárdon is esett jég. Volt ahol 2-3 cm nagyságú jégdarabok hullottak.
Többször, néhány percig, változó intenzitással. Olvasóink az északi városrészről jeleztek jeget, de a közösségi oldalon osztott fotók szerint nem csak ott volt.
Mit mondanak a meteorológusok?
Hidegfront érkezik nyugat felől, heves zivatarokat hoz magával. A várható heves zivatarok miatt 14 megyében narancssárga figyelmeztetés van érvényben, délen akár a legmagasabb fokú, piros riasztás is érvénybe léphet.
Szupercellák okoznak pusztítást az ország déli felén, többfelé 3-5 centiméter átmérőjű jégdarabok törtek ripityára ablaküvegeket, tetőket – írja az időkép portál.
Akár 3-5 cm átmérőjű jég, felhőszakadás és 100 km/óra körüli széllökések is társulhatnak a leghevesebb zivatarokhoz.