Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Körülbelül még egy hónap és a Magyarországon élő gím- és dámszarvas bikák mind elhullajtják az agancsaikat. Ilyenkor a vad legyengül, elfárad, ráadásul tél vége van, mely időszakban táplálékot is kevesebbet találtak. A szarvasagancs gyűjtő csoportos, illetve magán akciók veszélyeztetik a faj életterét, ez pedig megbetegedésükhöz, elhalásukhoz vezethet!

Az agancshullatás időszaka

Magyarországon a bikák február környékén kezdik el fejdíszüket hullatni, ez az időszak legkésőbb április elejéig tart. Jelenleg tehát erdei séta közben találhatunk egy-egy trófeát, ám az Erdőgazdaságok arra kérnek mindenkit, ilyenkor ne vigyék azt haza, hanem jelentsék be a területen illetékes vadásztársaságnak. Az agancs értékes információkkal szolgál az állomány létszámáról, koráról, kondíciójáról, területhasználatától, és pénzben is kifejezhető értékkel bír. Az adott bika „életútját” is visszakövethetjük elhullajtott agancsai alapján.

A gyűjtés lopásnak minősül

Az elhullott trófea a vaddal együtt az állam tulajdonát képezi és a vadászati törvény szerint a vadászatra jogosult vadásztársaság, vagy az erdőgazdaság rendelkezik vele. Hazavitele tehát kimeríti az eltulajdonítás, azaz lopás vétségét, vagyis bűncselekmény.

Állatkínzásnak is minősül

Az agancs értéket képvisel, belőle dísztárgyakat készítenek, emiatt egész társaságok szakosodnak ebben az időszakban az agancsok összegyűjtésre. Csatárláncot alkotva fésülik át az erdőt, űzik, hajtják a vadat. Ezek a hajtások mind hatalmas károkat okoz az erdőben, a fáradt vadat nem hagyja pihenni. Az űzött vad megzavarodik, kiszalad az útra, mindezekkel együtt felborul az életritmusa, és éjszaka helyett a nagy forgalmú nappali órákban vált át a közutakon. A csoportos agancsgyűjtés emiatt állatkínzásnak minősül.

A természet csodája a trófea

Ahogy a régi agancsát ledobja a vad, azon nyomban megindul az új trófea képződése, nincs nyugalmi helyzet. A rendkívül intenzív szövetgyarapodás átlagosan 120 napot vesz igénybe. Az új agancs minden évben egyre súlyosabb a bikák fején és egyre több ág jelenik meg rajta, a legimpozánsabb fejdíszeket a 10-12 év körüli állatok viselik. Egyértelműen hatásos fegyverként szolgál a párosodási időszakban a konkurens bikák ellen, de a legszebb és legnagyobb trófeák a bikák fején sokszor magát a harcot segítik elkerülni. Az agancs mérete ugyanis jelzésértékkel bír viselője fizikai adottságait illetően, így a kisebb bika már a látvány hatására visszaléphet.

Képek:pixabay