Ne légy felelőtlen, ez ellen is sokat tehetsz! A hőség mindenkire veszélyes, de a kisgyerekek és idősek nagyobb eséllyel vannak kitéve a napszúrásnak, ami könnyen összetéveszthető a hőgutával, mely akár halálos kimenetelű is lehet.
Tegyük rendbe! Mi a napszúrás?
Akkor alakul ki, ha hosszú ideig a napon tartózkodunk, és közvetlenül a fejtetőnket, tarkónkat süti a nap. Tünetei: vörös fej, száraz és forró bőr, magas pulzus, fejfájás, szomjúságérzet, kábultság, gyengeség, hányinger, hányás, hőemelkedés, magas láz, és komolyabb esetben akár eszméletvesztés is bekövetkezhet.
Teendőd, hogy ne következzen be: sok folyadék – lehetőleg víz– illetve kalap, sapka, kendő.
A napszúrást követően 24-48 órán belül tilos újra napra menni.
Ne légy buta, ez már hőguta!
Viccelődhetünk persze a rímekkel, de ez ennél sokkal komolyabb. A hőguta akkor alakul ki, ha a külső hőmérséklet hosszabb ideig nagyon magas, így a megfelelő hőleadás hiányában testünk hőmérséklete is elkezd emelkedni. Tünetei: a fejfájás, a hányinger, a gyengeség mellett nem csak a fejünk melegebb, hanem teljes testünk felmelegszik.
A hideg borogatással is sokat segíthetünk, és amennyiben a beteg eszméleténél van, itassunk vele izotóniás italt vagy enyhén sós vizet.
Itt van még a hősokk is!
A hőkimerülés akkor alakul ki, ha nagy melegben erős fizikai munkát végzünk vagy sportolunk. Két típusa van: a sóhiányos, amikor csak a folyadékot pótoljuk, de az ionokat nem, és a vízhiányos, amikor még a folyadékot sem pótoljuk. Tünetei lehetnek: izom -és hasi görcsök, hányinger, szomjúság, verejtékezés, bágyadtság, látászavar, láz, légzési nehézség, szapora pulzus. Életveszélyes állapot lehet ez is.