Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Amikor az időskorra gondolunk, általában az jut eszünkben, hogy a szép kort megélt emberek sajnos már nem a legegészségesebbek. De vajon melyek a leggyakoribb időskori betegségek?

A hazai felmérések szerint a 60 éven felüliek 51 százaléka szenved egy krónikus betegségben, 10 százaléka két ilyen betegségben, míg a három vagy több krónikus megbetegedés 3 százalékos gyakoriságú.

Romlik a látás

Közismert az érzékszervek öregkori elváltozása is, a lencsehomályosság, a szem alkalmazkodási képességének csökkenése, a halláscsökkenés. De romlik az erek rugalmassága is, ami a szisztolés vérnyomás emelkedését okozza. A fizikai teljesítőképesség is gyengébb lesz, ami az izomtömeg csökkenésével van összefüggésben.

Gyengébben funkcionál az endokrin rendszer

Visszaesik a veseműködés hatékonysága, s ezért egyes gyógyszerek nehezebben ürülnek ki a szervezetből. Az endokrin rendszer gyengébb funkcionálása gyakran a vércukorszint emelkedését okozza. A csökkenő hormonszintek olyan betegségek megjelenését segítik elő, mint például a csontritkulás. Az öregedéssel együtt járó elváltozások az idegrendszert is érintik, s az életkor előrehaladtával együtt egyre nagyobb a memóriaromlás valószínűsége.

Nagy kockázat a demencia kialakulása

A memóriazavar legsúlyosabb formája, a demencia olyan mértékű károsodást jelenthet a kognitív funkciókban, ami már a mindennapi életvitelt is befolyásolja. Az öregedés befolyással van a sejtek megújulására is, így olyan mutációk jöhetnek létre, amelyek kiindulópontot jelentenek a rákos betegségeknek.

Ha többet szeretnél hallani a témáról, mindenképpen menj el a Babits Mihály Kulturális Központba május 3-án 14:00 órakor, mert a Mentálhigiénés Műhely szervezésében „Az idősebb korosztályban leggyakrabban előforduló betegségekről dióhéjban” címmel Gliedné Tillmann Erzsébet egyetemi okleveles ápoló, EFI vezető fog előadást tartani. Mindenkit szeretettel várnak.