Kezdőlap TOLNA Tolna - Kultúra

Vissza kell tanítani a hagyományokat

25 éves a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület. Tagjainak válogatott munkáiból nyílik tárlat a Babits Mihály Kulturális Központban, szombaton.

Gyöngyfűzés, szőttes, népviselet

Közel száz zsűrizett alkotás várja a közönséget. 

„Többek között sióagárdi, sárközi hímzéseket, gyöngyfűzést, madocsai, sióagárdi népviseletet, sárközi fejdíszeket, bőrtárgyakat, bukovinai székely szőtteseket mutatnak be az alkotók”

– mondta a sajtónak Komjáthiné Horváth Ágnes, az egyesület elnöke, aki szövő népi iparművész. Néhány név a kiállítók sorából: Rács Róbert fazekas, Nepp Dénes szíjgyártó, Könyvné Szabó Éva bőrműves, Say Istvánné csuhé- és gyékényfonó, Kiss Mária kosárfonó.

Összefogják Tolna megye értékeit

35-en alapították az egyesületet, 1996-ban. Jelenleg 105-en vannak. Tolna megye 40 településén vannak jelen, és minden Tolna megyei tájegységet képviselnek. A Tolna megyei mesterek a nemezkészítés és a tojásírás kivételével a népművészet minden szakágát művelik.

Van, ami az utolsó 24. óráját éli

Az egyesület vezetője elmondta a vászonszövés, amelynek Bogyiszlón és a Sárközben nagy kultúrája volt, jelenleg kihalófélben van Tolna megyében. Sajnos, de a fafaragók száma is csökkent az utóbbi időben. Fazekasból is kevés van. 

Kellenének a fiatalok

Komjáthiné Horváth Ágnes kiemelte, fontos a fiataloknak átadni a tagok tudását. Bíznak abban, hogy van befogadóképessége az ifjabb generációnak. Nem könnyű feladat. 

Jó hír, hogy a Csoóri Sándor Program pályázatainak és a Hagyományok Háza hálózatának köszönhetően szakköröket tudnak indítani kistelepüléseken, ahol visszatanítják a tájegységre jellemző hímzést, szövést, gyöngyfűzést, csuhétárgy készítést.