A pénzünkre és az adatainkra is utaznak. A csalók nagyon figyelik az aktualitásokat, banki átalakításokat, trendeket, időszakokat, a jogszabályváltozásokat, sőt még a jótékonysági akciókat is például háború, vagy földrengés kapcsán, és ezekre építik a legújabb megtévesztéses csalási módszereket.
„Ki kell emelnem az online csomagküldési szolgáltatókhoz, online piactérhez, webáruházakhoz kapcsolódó átveréseket. Amíg pár éve még a vevőket károsították meg, most már az eladókat is”
– fogalmazott Huszti Gábor alezredes, a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitány Bűnmegelőzési Alosztályának vezetője. Jellemző csalási módszer, amikor az eladó egy sms-t kap arról, hogy már kifizették az összeget, de a pénz átvételéhez meg kell nyitnia az üzenetben lévő linket.
„Már megérkezett a pénz, csak jóvá kell hagyni” – ILYEN NINCS! Ahhoz nem kell belépni a netbankunkba, hogy bármilyen összeget fogadjunk!”
Az is gyakori módszer, hogy a „vevő” egy csomagküldőt szolgáltatót ajánl a termékkiszállításhoz, szintén egy hivatkozással: de ha arra ráklikkelünk, egy hamis másolt oldalon a csalónak adjuk ki az adatainkat.
(fotó: illusztráció, pixabay)