De már három gyanús üzenete, hívása érkezett különböző platformokon egyik Tolna vármegyei kollégánknak – írja a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Mint mondta, alig múlt éjfél, mikor az MVM nevében egy számlatartozásról kapott felszólítást e-mailben, a valódihoz szinte megtévesztésig hasonlító formában.
„Igaz, a feladó valamilyen francia címről küldte a levelet, és Aramszolgáltatóként aposztrofálta magát. Ezt az apró eltérést nem feltétlenül veszi észre a gyanútlan felhasználó, a befizetési linkre kattintva megadja a bankkártyaadatait, és máris átengedte az irányítást a pénze fölött.”
Kicsivel később SMS érkezett a telefonjára
Mely szerint gyermekének új száma van, mivel a régi telefonja elromlott, és küldjön neki egy WhastApp- (?) – nem WhatsApp- (!) – üzenetet!
Felhívta, és meggyőződött róla, nem romlott el a gyermek telefonja, így hát nem küldött üzenetet… Korábban volt, aki küldött.
Délután érkezett egy hívás a kolléga 70-es, flottás telefonszámára +964-es iraki előhívóval, csak egyet csörrent a telefon. Az internetes keresőbe is beírva azt tapasztalta, hogy sokakat hívogattak az elmúlt időszakban iraki számokról. Mivel nem vette fel és vissza sem hívta, nem derült ki, mit szerettek volna.
A lényeg, hogy ilyen és hasonló üzenetek, hívások esetén is legyenek óvatosak és egészségesen gyanakvók!
Vigyázzanak az adataikra!
Hozzátartozóik nevében küldött üzenetekre is csak azután válaszoljanak, miután meggyőződtek arról, hogy valóban tőlük érkezett a kérés!
Idegenektől érkező linkeket ne nyissanak meg, ne fogadjanak külföldi előhívóval jelzett hívásokat, és ne hívjanak vissza gyanús telefonszámokat!
Az internetes csalásokkal kapcsolatban a kiberpajzs.hu oldalon találnak hasznos információkat.