Szakmai konferencia a magasvérnyomás – betegségről. A Szekszárdi Hypertonia Napok november 4-5 között, negyedik alkalommal kerül megrendezésre a tolnai megyeszékhelyen.
Az orvoskongresszus egyik kiemelt témája a rendszeres vérnyomásmérés fontossága.
A “ néma gyilkos”-nak is nevezett magasvérnyomás-betegség sohasem pihen, ezzel az egyszerű módszerrel azonban könnyen felismerhető és időben, sikerrel kezelhető.
Tudtad?
A magasvérnyomás-betegség, a kezeletlen, fel nem ismert hypertonia változatlanul az első számú halálozási ok.
Ma már tudjuk, hogy a betegség évekig, évtizedekig tünetmentes maradhat, s eközben a fel nem ismert magas vérnyomás lappangva, a szívet, az agyat, az érrendszert és a veséket érintve okozhat szervi szövődményeket, pedig az idejében felismert betegség a megfelelő kezeléssel megelőzhető.
Ezért érdemes mérned rendszeresen a vérnyomásod!
Nemcsak az idősebbek, hanem a középkorúak, a fiatalok életében is fontos, hogy ismerjék meg a vérnyomásunkat. Sőt a gyermekkori vérnyomásmérés sem felesleges, hiszen a gyermekkori emelkedett vérnyomás egyrészt a veleszületett kórállapotokra hívhatja fel a figyelmet, másrészt, serdülőkorban, összefügghet az elhízással, egészségtelen életmóddal, például az energiaitalok fogyasztásával.
A programot gazdagítja egy várhatóan izgalmasnak ígérkező vitaszekció is. Ennek témája a az otthoni, 24-órás vérnyomásmérés, amellyel kapcsolatban feltesszük a kérdést, vajon van-e még értelme a rendelőben, orvos vagy asszisztens által végzett vérnyomásmérésnek?
– fogalmaz közleményében Dr. Benczúr Béla, belgyógyász szakorvos, hypertonia-specialista az I. Belgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa.
A Tolna Megyei Balassa János Kórház elköteleződését a magasvérnyomás-betegség megelőzése érdekében és a konferencia megrendezésében mi sem jelzi jobban, hogy az I. Belgyógyászati osztálya által működtetett Hypertonia Centrum 2017 óta vesz részt a Nemzetközi és a Magyar Hypertonia Társaság által szervezett, ”Május a Vérnyomásmérés Hónapja” vérnyomásmérési kampányban.
A kórház lelkes asszisztensei, rezidens orvosai valamint az Egészségfejlesztési Iroda munkatársai támogatva a kampányt, ebben az évben több kórházi és civil helyszínen, közel 700 személy vérnyomását mérték meg. Ezzel a szekszárdi kórház kiemelkedő eredményt ért el a programban részt vevő magyarországi vizsgálóhelyek között.
Ennek elismeréséül, a Magyar Hypertonia Társaság 13 csúcskategóriás vérnyomásmérő készüléket adományozott az intézménynek, amelyek a kardiológiai vizsgálóhelyek mellett a Rendelőintézetbe és az EFI-irodába kerültek.