Fantasztikus képeket osztott meg közösségi oldalán Bús Amália. Mint megjelölte a "Bogyiszlói kifutópályán" kapta el a gólyák csapatát.
Összeszedtünk néhány érdekességet a gólyákról
A fehér gólya több évig, évtizedig is használhatja ugyanazt a fészket. A folyamatos karbantartás miatt ezek akár több mint 1 méter magasak és 1 tonna súlyúak is lehetnek!
„Egy ilyen fészek már nem csak a gólya költését szolgálja, oldalába, aljába más madarak létesítenek kolóniát; nálunk főleg a házi veréb, Dél-Európában a berki veréb kedveli ezeket a helyeket”
– idézi a hirmondo.ro Pénzes László ornitológust.
Rendkívül színes a táplálkozása
Elkapja a vízisiklót, de találtak már begymintában viperát is, gyíkokra vadászik, előszeretettel fog szöcskét, tücsköt, megeszi az egereket is, a földön fészkelő madarak tojásai sincsenek biztonságban . Gyakorlatilag mindent megeszik. A fekete gólya főleg a vízben fellelhető táplálékot fogyasztja. Békát, de jelentős a halfogyasztása is.
Gyakran látni köröző gólyákat mező felett, vonulásban hegyoldalaknál. Itt találják meg azokat a felszálló légáramlatokat, ún. termik-kéményeket, amelyek segítségével feljutnak több száz méteres magasságig, majd innen siklanak a kívánt irányba a legközelebbi termikig. A siklóernyőzők pontosan tudják, hogy a ragadozó madarak, gólyák kiválóan megmutatják egy ismeretlen terepen, hol érdemes a felhajtó légáramlatokat keresni.
Tudtad? Csak nappal repülnek
A fehér gólya 20 000 kilométert is repülhet a költő- és telelőhely között. Átlagosan naponta 200-300 kilométert tesznek meg, a fekete gólyák tempósabban mozognak, ők napi 5-6 órás repüléssel átlagosan 500 kilométerre jutnak, de mértek náluk már 745 kilométeres elmozdulási sebességet is.