Most jön a fekteleves! Még fel sem ocsudtak a magyarok a tranzakciós illeték miatti díjemelésekből máris érkezik az újabb pofon.
Az idei év első hónapjaiban a lakosság a számlaköltségek emelkedésével szembesült. E mögött a megemelkedett tranzakciós illeték áll, melyet átterheltek a lakossági ügyfelekre. A vállalati számláknál ez a díjváltozás a tavalyi évben már megtörtént.
Közeleg az infláció mértékével megegyező díjemelés
Ebben az új díjváltozásban nincs meglepetés, a legtöbb bank tavasszal módosítani szokta a számlavezetéshez, megbízásokhoz kapcsolódó díjakat a fogyasztói árindex előző évi átlagos értékének megfelelően.
A sokk inkább annak köszönhető, hogy ez idén pár hónappal az előző áremelkedést követően történik.
Már négy bank honlapján is megjelentek az új kondíciós listák, amik a díjemelést tartalmazzák:
- A CIB Banknál április elsejétől,
- A K&H Banknál április elsejétől,
- az OTP Banknál március elsejétől,
- az UniCredit Banknál március elsejétől emelkednek a díjak az infláció miatt
A többi pénzintézetnél nem jelentek még meg az új kondíciós listák, ez azonban sajnos nem azt jelenti, hogy ott nem kerül sor az inflációkövető áremelkedésre. De még nem történt bejelentés.
"A díjemelkedés miatt egy 49 ezer forintos éves költséggel rendelkező bankszámla – ez nagyságrendileg megfelelhet egy átlagos bankszámla éves díjának – 50 800 forintra növekedhet"
– írja közleményében Árgyelán József, a Bankmonitor elemzési igazgatója.
Öröm az ürömben, hogy a 2024-es évre érvényes éves átlagos áremelkedés 3,7% volt, vagyis a díjemelkedés is legfeljebb ilyen mértékű lehet. Ez az elmúlt két év inflációjához – és az ezen ok miatti számlaköltségváltozásokhoz képest – mindenképpen egy jó hír.
Természetesen az áremelkedést bejelentett bankok sem alkalmazzák az összes számlájuk valamennyi díjtételére az áremelést.
Lesznek, lehetnek olyan számlák, ahol nem érvényesítik a díjemelést, illetve lehetnek olyan megbízások, ahol a pénzintézetek nem alkalmazzák a díjemelést.
A Bankmonitor szakértői szerint éppen ezért fontos nyomon követni az egyes bankon hirdetményeit, követni a díjváltozáskat. Könnyen elképzelhető, hogy a szemfülesek találnak a jelenlegi csomagjuknál olcsóbb megoldást a piacon.
(forrás: Bankmonitor/ fotó: illusztráció, pixabay.com)