Korábban a házaló tűzifaárusok okoztak károkat, mára ez a „szakma” is megváltozott. A napokban tett feljelentést egy pári férfi, aki egy online hirdetés alapján október 25-én rendelt telefonon egy ismeretlen kereskedőtől 20 köbméter fát.
Az érte járó 446 ezer forintot két részletben előre elutalta, de a fa többszöri egyeztetés és időpont-módosítás után sem érkezett meg.
Először a darus kocsi meghibásodására hivatkozott az eladó, később elérhetetlenné vált.
Újabb eset…
Néhány nappal korábban egy teveli férfi tett feljelentést, hasonló okból. A közösségi médiában talált egy hirdetést, megrendelt összesen öt erdei köbméter, különböző áru akác tűzifát, amiért 112 ezer forintot előre el is utalt a telefonáló hölgy által megadott számlaszámra.
Azóta elérhetetlenné vált, a pénzt nem utalták vissza és a fa sem érkezett meg.
S még egy…
Ez év tavaszán, még májusban járt pórul egy sárszentlőrinci férfi, aki egy internetes hirdetésben látott kedvező áru akácfából rendelt telefonos egyeztetést követően 40 köbmétert a „Pápai erdészettől”.
El is utalta a 2 méteres szálakban lévő fa ellenértékét, 1 millió forintot.
Mivel a megbeszélt időben nem kapta meg, felhívta a hivatkozott erdészetet, ahol közölték, hogy a számlaszám, amire utalt, nem hozzájuk tartozik. Közben a hirdető elérhetetlenné vált.
A rendőrség tanácsai, hogy ne váljon sértetté:
- Csak telephellyel rendelkező, leinformálható, számlaképes kereskedőktől vásároljon tűzifát! Fizetéskor kérjen számlát!
- Ne rendeljen telefonon! A fa mennyisége, fajtája és minősége telefonon nem ellenőrizhető, míg a telephelyen személyesen is meggyőződhet a tulajdonságairól.
- Ne fizessen előre! A vételárat a kiszállított áru mennyiségének, minőségének ellenőrzése után adja át a szállítóknak. Ha elégedetlen a szállítmánnyal, vagy kifogása van, nem köteles átvenni az árut. Amennyiben bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó telefonszámon!