Sőt valamivel több. Egy kaptafára! Így, vagy úgy, de személyes és banki adatainkat és persze a pénzünket akarják megszerezni a kíberbűnözők. Szinte minden nap, de egy héten belül biztosan többféle online csalás miatt tesznek feljelentést Tolna vármegyében is a megkárosított internetezők.

Egyre többször vernek át ismeretlenek az online piactereken eladóként hirdető felhasználókat

A napokban egy paksi férfit csaptak be. Használt gyerekkabátot szeretett volna eladni és a hirdetésére rövid időn belül jelentkezett is egy potenciális vásárló. A szokásos módon „intézte” a vételár befizetését, a szállítást, és már érkezett is a csalárd link.

A mit sem sejtő hirdető megadta az adatait, s mire eszmélt, már eltűnt a bankszámlájáról 8,25 millió forint.

Még mindig sokan a „banki ügyintézős” átverés miatt válnak csalás áldozatává. Néha a jóhiszemű számlatulajdonosok a megnyerő modorú ismeretleneknek szót fogadva – a veszélybe került számláról szóló mese hallatán – önként utalják el a pénzüket egy úgynevezett biztonsági számlára. Máskor a telefonon kapott utasítás alapján megadják a kért személyes és banki adataikat, vagy eszközeikre távoli elérést biztosító programot telepítve szolgáltatják ki számlájukat az idegeneknek.

A közelmúltban egy szekszárdi asszonyt szedtek rá

Azzal hívták fel, hogy gyanús mozgást észleltek a számláján és egyben valószínűsítették, hogy valami vírus miatt lehet. Mivel a hölgy elmondta, hogy nem igazán ért a netbank és a számítógép kezeléséhez, a csalók kaptak az alkalmon és egy távoli elérést biztosító programot telepíttettek vele.

Ezzel átvették az irányítást a számlája felett, elutaltak róla 980 ezer forintot.

Ezután még arra is rá akarták beszélni, hogy menjen be személyesen a bankjába és módosíttassa a készpénzfelvételi limitet napi 4 millió forintra. Ez a tervük már nem járt sikerrel.

Ismételten kérjük, hogy legyenek óvatosak és egészségesen gyanakvók!

  • Idegeneknek ne adják meg az adataikat!
  • Ne telepítsenek az eszközeikre ismeretlenek utasításai alapján távoli elérést biztosító programokat!
  • A sürgető hívás vagy üzenet mindig legyen gyanús!
  • A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online bűncselekmények megelőzésére és felderítésére.

A témával kapcsolatos aktuális információkról olvashatnak a Kiberpajzs.hu oldalon, hogy ne váljanak áldozattá.

Tolna vármegyében a kiberkapcsolat@tolna.police.hu címen is várjuk kérdéseiket.