Kezdőlap SZEKSZÁRD Szekszárd - Közélet

Hat riasztás szilveszterkor és újévkor

Hat alkalommal hallhattuk a szirénákat az elmúlt negyvennyolc óra leforgása alatt. Négy tűzeset és kettő műszaki mentés adott munkát vármegyénk tűzoltóinak.

Egy kis méretű kukában szemét és alatta avar égett szilveszter este Szekszárdon a Dienes Valéria utcában. A tűzesethez a vármegyeszékhely hivatásos tűzoltói vonultak, akik két vödör vízzel oltották el a lángokat.

Lerakódott korom égett az újév első napján Attalán, egy Petőfi Sándor utcai lakóház szuterénjében. A kéménytűzhöz a dombóvári hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a kazánból eltávolították az éghető anyagot és értesítették a kéményseprőket. Lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség, az otthon fűtése alternatív módon megoldott.

Január elsején tűzifa égett egy kis méretű fészerben Decsen, egy Tabán utcai ingatlan udvarán. A tűzesethez a szekszárdi hivatásos tűzoltók vonultak, akik egy vízsugár és kéziszerszámok segítségével oltották el a lángokat.

Idejében jelzett egy kéménybe kötött gázkazán mellé telepített szén-monoxid-érzékelő újév napján Tamásiban, a Gárdonyi utcában. A műszaki mentéshez a tamási önkormányzati tűzoltókat riasztották, akik az esemény rekonstruálása során kimutatták az életre veszélyes gáz jelenlétét. Értesítették a kéményseprőket, továbbá az illetékes közműszolgáltató egyik szakemberét, aki a rendszerről leválasztotta a nem megfelelően üzemelő fűtőberendezést. Az otthon fűtése alternatív módon biztosított, így nem volt került sor lakosságvédelmi intézkedésre.

Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt láng ég és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Bármilyen nyílt láng forrása lehet a mérgező gáznak, függetlenül attól, hogy fűtenek, főznek, vagy vizet melegítenek vele. Adott esetben szieszta kályha, fürdőszobában és konyhában üzemelő nyílt égésterű átfolyós vízmelegítő, vagy helytelenül funkcionáló tüzelő- és fűtőberendezés használata során is számolnunk kell a láthatatlan gyilkos jelenlétével. A kémény szabálytalan műszaki kialakítása, vagy elhanyagolt állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, a kémény ellenőrzéséről, és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni. A tüzelő- és fűtőberendezésünket célszerű évente felülvizsgáltatni.