Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Kultúra

Izgalmas újításokkal tért vissza idén a Shoot4Earth, mutatjuk a részleteket

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Hagyományos és mesterséges intelligenciával készített filmek is szerepelnek a világ első 24 órás filmkészítő versenyében, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara és a Forgass a Földért Alapítvány szervezett. 

A Shoot4Earth, azaz Forgass a Földért! elnevezésű filmkészítő maraton célja, hogy felhívja a figyelmet az élelmiszer-pazarlás globális problémájára. A „mozi” lehet élőszereplős rövidfilm, videóklip vagy animáció. A kötetlen műfajú filmek forgatásánál digitális kamera, kamerás mobiltelefon vagy kameraként működő fényképezőgép egyaránt használható, írja a Kultúra.hu.  

A 24 órás verseny az időzónák figyelembevételével egyszerre, egy időben zajlik a világon. A magyar stábok helyi idő szerint szombaton 0 órakor kezdték el a munkát, a kész alkotásokat pedig szombat 24 óráig kellett feltölteniük. A szervezők a világ tizennyolc térségébe küldték el a témaelemeket, amelyek között az alma, egy marék rizs vagy egy szelet kenyér szerepelt.

Budapestről, Sopronból, Győrből, Pécsről, Szekszárdról, Miskolcról és Nyíregyházáról is neveztek csapatok. Feladatuk az volt, hogy a maximum egyperces filmekben felhívják a figyelmet arra, hogy a mindennapokban odafigyeléssel, takarékossággal, tudatossággal mit tehetünk környezetünk megóvásáért, illetve az élelemiszer-pazarlás ellen. 

A versenyre beérkező filmeket nemzetközi zsűri bírálja el. A Magyarországról és a magyar diaszpórából érkező alkotásokat külön értékelik és díjazzák.

S hogy miért is olyan fontos mindez? Az ENSZ azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ig felére csökkentse a globális élelmiszer-pazarlást. A becslések szerint a Földön 1,3 billió tonna (!) élelmiszer megy kárba, miközben 828 millió ember éhezik.