Néhány napja két, Szekszárd közelében élő nő is feljelentést tett, mivel csalás áldozatai lettek.
Az első sértett még októberben ismerkedett meg az interneten egy James Connor néven regisztrált idegennel. Rendszeressé váltak az üzenetváltások, bensőséges kapcsolatba kerültek. A férfi egy csomag átvételére kérte meg az asszonyt, de ahogy ez lenni szokott, a szállítás több nehézségbe ütközött. A történetet úgy alakította a csaló, hogy a jóhiszemű nő négy alkalommal utalt el idegeneknek különböző jogcímeken összesen 1 254 000 forintot, mire belátta, hogy átverték. Ekkor tett feljelentést.
A másik sértett egy használt etetőszéket szeretett volna eladni. Már a hirdetés napján, néhány óra elteltével jelentkezett is egy reménybeli vásárló. Az üzenetváltás során küldte a csalárd linket, ami egy banki áloldalra vezette az eladót. Ott megadta a kért adatokat, majd egy SMS-ben kapott, 16 számjegyű kódot is beírt az utasításnak megfelelően. Ekkor már gyanakodni kezdett, ki is lépett a banki alkalmazásból, de már késő volt. Hamarosan megtudta a valódi bank üzeneteiből, hogy a számlájáról két alkalommal összesen 7 625 000 forintot utaltak el egy idegen számlájára, majd onnan tovább egy következőre, ahonnan már fel is vették az összeget.
A fenti két csalástípus régóta és töretlenül szedi áldozatait.
Az első az úgynevezett „nigériai levél”. A csalók elsősorban közösségi oldalakon, online társkereső portálokon szemelik ki áldozataikat. Írásban keresik meg őket, s bár a beszélgetésre is lenne mód, soha nem kommunikálnak élő szóban. Valamilyen kitalált történettel férkőznek a másik fél bizalmába, majd ráveszik, hogy pénzt utaljon a megadott számlára. Máskor azt kérik, adja meg a banki adatait, hogy az ígért vagyont utalni tudják. Persze nem küldenek semmit, hanem ellopják, ami a számlán van.
A második módszer az eladók átverése az online piactereken. Korábban főként a vevőket károsították meg, mert a „sosemvolt” áruért előre kifizettették a vételárat, aztán se pénz, se termék, és az árus is köddé vált. Az új módszer szerint az eladótól valamilyen ürüggyel kicsalják a banki adatait, mondván, oda utalják a vételárat, vagy a szállítóra hivatkozva kérnek megerősítést. A lényeg, mire az eladó észbe kap, már ellopták a pénzét.
Hogyan előzheti meg, hogy csalás áldozatává váljon?
– A kéretlen leveleket, üzeneteket kezelje óvatosan!
– Ellenőrizze a feladót, ha bármi gyanús, ne válaszoljon!
– A levél nyelvezete árulkodó lehet! Figyelje a nyelvtani és stilisztikai hibákat!
– Ha túl szép a történet, hogy igaz legyen, valószínűleg átverésről van szó!
– Ne legyen hiszékeny!
– Idegenek kérésére ne adja ki személyes és banki, bankkártyaadatait!
– Ha eladni szeretne, elég a számlaszámot megadni, amire utalhat a vevő!
– Ne telepítsen az eszközeire távoli elérést biztosító programot!
Forrás: police.hu