Nem ritka a „milliós lenyúlás” sem. Az elmúlt egy hónapban Tolna vármegyében több tucat feljelentést tettek olyan sértettek, akiknek a banki adatait ismeretlenek csalárd módon megszerezték és a számláikat megcsapolták.
Az internetes csalók újabb és újabb módszerekkel támadnak
A június elseje óta elrendelt több, mint 40 ügyben volt 20 és 39 millió forinttal megkárosított sértett is, de a néhány milliós kárérték is gyakori.
Az internetes csalás tárháza a közösségi oldal
- Az elkövetők különböző internetes hirdetési oldalakon (pl. Marketplace, Jófogás, Vinted) eladásra kínált termékekre jelentkeznek, mint vevő. A vásárláshoz e-mail címet kérnek, amelyre az eladó később egy olyan e-mail üzenetet kap, amely látszólag a hirdetési oldaltól, futárcégtől, vagy valamelyik szolgáltatótól (pl.: NETFLIX) származik.
- Az e-mailben az áll, hogy a terméket már kifizették, vagy esetleg tartozás áll fenn, amelyet az eladó egy linken a bankkártya adatok megadásával tud megerősíteni, vagy az adós a számlát így tudja kiegyenlíteni.
- A megadott bankkártya adatokkal a csalók hozzáfértek a bankszámlákhoz
- Sok esetben banki alkalmazottként mutatkoznak be a telefonon bejelentkező csalók, ráadásul az eredetivel azonos, vagy ahhoz megtévesztésig hasonló számról.
- A rendőrség minden eszközzel fellép az online bűncselekmények megakadályozása, az elkövetők felderítése és elfogása érdekében, de fontos, hogy a lakosság is tegyen saját biztonsága érdekében!
Fontos!
A bankkártya adatokat (kártyaszám, érvényességi idő, CVC kód) soha ne add meg magánszemélyeknek!
Ahhoz, hogy az eladásra kínált terméket megvásárold, kizárólag az eladó bankszámlájának számára van szükséged, amelyre a termék árát elutalhatod.
Online vásárlások, rendelések alkalmával soha ne mentsd el a kártya adatokat! Lehetőség szerint használj virtuális bankkártyát. Inkább havonta töltsd fel kisebb-nagyobb összeggel.
További fontos és hasznos tanács a www.kiberpajzs.hu felületen!