2024-ben összesen 153 lakástűz keletkezett Tolna vármegyében, 5-tel kevesebb, mint 2023-ban, ami 3 százalékos csökkenést jelent. Az év folyamán 2826 négyzetméternyi épített terület égett le, ez ugyanakkor 566 négyzetméterrel több, mint egy évvel korábban.

Az elmúlt évben lakástüzekben 5 ember vesztette életét 

Míg 2023-ban ketten estek a lángok áldozatául. A kigyulladt lakóházakban 14 ember sérült meg, 6-tal többen, mint egy évvel korábban. A lakástüzek eloltásához 364 gépjárműfecskendőt riasztottak, a tűzoltóknak összesen több, mint 87 órára volt szükségük az oltáshoz.

A leghosszabb beavatkozás közel 3 órán át tartott: november 15-én egy sorház egyik lakrészének a tetőszerkezetében csaptak fel a lángok Pakson, a Munkácsy Mihály utcában.

A tűzesethez a paksi, a kalocsai és a szekszárdi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik négy vízsugár és kéziszerszámok segítségével oltották el a lángokat, Az ingatlan négy lakójának el kellett hagynia az otthonát, elhelyezésükről a polgármester gondoskodott.

A 153 tűzzel érintett ingatlan közül egyikben sem volt füstérzékelő

A nagyobb tüzek megelőzésének a legjobb módja, ha otthonra füstérzékelőt vásárolunk, amely a tűz keletkezésekor jelez, amikor még van idő cselekedni.

2024-ben 30-szor riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, 3-mal többször, mint 2023-ban.

Az év során senki nem vesztette életét a mérgező gáz miatt. A katasztrófavédelemhez a szén-monoxid miatt érkező segélyhívások évről évre növekvő számából is jól látszik, hogy egyre többen használnak szén-monoxid-érzékelőt Magyarországon. December 10-én jelzett be egy gázkazán mellett elhelyezett szén-monoxid-érzékelő Szekszárdon, egy József Attila utcai családi ház folyosóján. A lakók a műszaki mentéshez riasztott szekszárdi hivatásos tűzoltók kiérkezése előtt kiszellőztették az ingatlant. A beavatkozó tűzoltóegységek rekonstruálták az esetet, amely során veszélyes határérték alatti koncentrációt mértek, továbbá értesítették az illetékes közműszolgáltatót és a kéményseprőket. A lakóknak egészségügyi panasza nem volt.

Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt láng ég és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Bármilyen nyílt láng forrása lehet a mérgező gáznak, függetlenül attól, hogy fűtenek, főznek, vagy vizet melegítenek vele. 2024-ben több olyan eset is történt, ahol szieszta kályha, vagy fürdőszobában és konyhában üzemelő nyílt égésterű átfolyós vízmelegítő miatt keletkezett szén-monoxid. A kémény szabálytalan műszaki kialakítása, vagy elhanyagolt állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen.

A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, a kémény ellenőrzéséről, és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.

A tavalyi esztendőben 29 esetben avatkoztak be Tolna vármegye tűzoltói kéménytüzeknél, csak a decemberi hónapban 7 alkalommal gyulladt be korom, vagy kátrány az égéstermék-elvezetőkben. Magánszemélyeknek a kéményseprés ingyenes, viszont a kéményseprők nem mennek ki automatikusan a családi házakhoz. Az ellenőrzéshez időpontot kell velük egyeztetni. Az időpontfoglalás, ellenőrzés és, ha szükséges, a tisztítás is ingyenes. Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést, amelyet telefonon a 1818-as telefonszámot tárcsázva is megteheti.

(fotó: illusztráció, pixabay)