Egy itáliai eredetű bronzseprű lett a februári hónap műtárgya a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeumban.

A Wosinsky Mór Megyei Múzeum közösségi régészeti programjában részt vevő faddi múzeumbarát fémkeresősök, Borda Attila és Borda Bálint találták a serpenyőt tartalmazó leletegyüttest. Ezután értesítették a múzeum munkatársait.

Kardhüvely töredéket is találtak

A viszonylag kis átmérőjű ovális alaprajzú gödörben legfelül egy kilyukadt, horpadt, vas füllel ellátott bronz vödör volt, ez alól került elő a szinte kettéhajtott serpenyő, illetve egy vas pajzsdudor. A leletek tisztítása során derült ki, hogy a vödörben további vasdarabok voltak, amelyek közül néhány egy pajzs peremének merevítő vasalatához tartozott, más összeillő darabokat kardhüvely töredékeiként azonosíthatjuk, de egy lándzsahegy köpűje is található közöttük.

Kidolgozott díszítés látható a serpenyőn

A leletek közül a legérdekesebb darab az, amely a hónap műtárgya lett. A széles, lapos testű serpenyő, amely hosszú nyelének a közepén egy éles gerinc fut, a szélein pedig a testen is megfigyelhető vastagabb perem található. A peremet a nyéltőnél úgynevezett fenyőgallymintával díszítették. A nyél végén lévő jellegzetes visszahajló „hattyúfej” akasztóként is funkcionált. Az öntéssel, majd a serpenyőrész öblössé való kikalapálásával készült tárgy a látható állapotban került a földbe: nyelét elhajlították, a teste is torzult és kilyukadt.

A kutatás alapján a serpenyő észak-itáliai készítés és a Kr. e. 1. században használták.

 

Kép: Retkes Tamás