A Wosinsky Mór Megyei Múzeum áprilisi műtárgya egy 18. századi mórágyi német parasztfazekasok által készített sgraffitós, gótbetűkkel feliratozott félkész tál töredékei.

A jellegzetesen a helyi, mórágyi nyersanyagra utaló, biotitszemcséket tartalmazó agyagból gyorskorongon készített, belső oldalán fehér engóbbal borított, mázatlan, sgraffito díszítésű, gót betűkkel feliratozott tálat Mórágyon találták.

A Kossuth utcában feltárt kemencéhez a déli oldalon egy ovális tüzelőnyílás tartozott, melyből már csak mintegy 70 cm hosszúságú szakaszt tudtunk feltárni. A kemencétől tehát legalább mintegy 70 cm-re, vagy ennél valamivel távolabb volt a munkagödör, ami a zárt palásttal együtt arra mutat, hogy a kemencébe az égetnivalót nem lehetett oldalról berakni, csak felülről. 

A díszített töredékek többsége a mórágyi kerámiára általánosan jellemző díszítéstől eltérően sgraffito díszítésű volt, feliratai gót betűsek, s így az 1780 körüli párhuzamok és a történeti adatok alapján a kemence használata a 18. század végére, legfeljebb a 19. század legelejére tehető.

 

Kép: Retkes Tamás