Több könyvbemutató is várható az Illyés Gyula Megyei Könyvtár jóvoltából az Ünnepi könyvhéten a Vármegyeházán.
Mészöly műveit vesézi ki
Június 9-én, csütörtökön 17:00 órától Márjánovics Diána: Örökölt blende című kötetét mutatják be. Ez a monográfia Mészöly Miklós első pályaszakaszában keletkezett műveit tárgyalja. A "Magasiskola", "Az atléta halála", a "Saulus" és "Az ablakmosó", valamint a kötetben bemutatott egyéb munkák olyan példázatos írások, amelyek bátran áttörték a korabeli magyar írásművészet korlátait, és újító erejük mind a mai napig eleven hatást gyakorol a magyar irodalomra. A könyvtár vendége lesz Kelemen Pál, a Kijárat kiadó vezetője.
Közöny és tér
A következő bemutató szintén csütörtökön, 18:00 órakor kezdődik, ahol Vonnák Diána: Látlak című könyvét hozzák el a Vármegyeházára. "Kívül közöny, belül tériszony" – mondja Vonnák Diána egyik írásának hőse. Pedig kívül is mekkora tér van ezekben a novellákban: az egész tágas és ismeretlenül ismerős táj Indiától a Közel-Keletig, Ukrajnától az Atlanti-óceánig, de semmi egzotikum vagy úgynevezett tarkaság, csak drámai szögletek és kiszögellések. Olykor nem tudni, a hősök hol vannak éppen. Merre lehet az Orot-domb? És messze van-e a tajga, ahova egy kislány egyedül indul az altatóktól bódult anyja mellől?
Fejlődésregény
Az utolsó program péntek 18:00 órakor kezdődik, ahol Mesterházy Balázs: Penészes Isten című könyvét mutatják be. Mesterházy Balázs verses regénye olyan rejtélyes, de mindvégig magával ragadóan érdekes történetet jár körül, amely két párhuzamos (vagy ellentétes?) értelmezést is megenged olvasójának: egy ideggyógyintézetben egymás mellett él a fiatal drogos értelmiségi fiú és az idős, magának való, furán, alig érthetően beszélő vidéki férfi – s kezdeti idegenkedésük lassan egymásra hangolódásba torkollik?; vagy pedig egy sérült lelkű fiatal férfi kitalál magának egy partnert? egy alteregót?, akivel kapcsolatban magánbeszéde dialógusba megy át? Megrendítően lírai "fejlődésregényt" olvashatunk, amelynek alanya ugyan bizonytalan, de története megrendítő, s eredménye a folyamatosan, bár töredékesen születő költészet.