Szerencsére a főtt sonka hetekig is eláll a hűtőben, így nem kell attól tartanunk, hogy hamar megromlik. Egy kis fantáziával könnyen belecsepészhetjük ételeinkbe a húsvéti sonkát kicsit újraértelmezve, torma és kalács nélkül. A legtöbb esetben fel sem tűnik kritikus családtagjainknak, hogy a húsvéti sonka öltött új alakot.

Nagyon sok étel megmarad a hűtőben, mikor véget ér az ünnep, amivel a legtöbben azt sem tudják, hogy mit kezdjenek. Semmiképp nem valók a kukába, hiszen gondoljunk csak bele mennyi éhező száj kívánja a számunkra már unalmas ételt.
Mutatunk inkább valami sokkal jobbat, vagyis hogy mihez kezdjünk a húsvéti sonkával!

SONKÁS TÉSZTA (MARADÉK HÚSVÉTI SONKÁBÓL)
Hozzávalók: 20 dkg főtt sonka, 1 fej hagyma, 10 dkg gomba, 1 csokor petrezselyem, 5 dkg  margarin, 2 evőkanál liszt, 1 l a sonka főzőlevéből, fél evőkanál ételízesítő, 1 dl tejszín, 2 tojássárgája

Elkészítés: A sonkát kis darabkákra vágjuk. A hagymát meghámozzuk, és finomra aprítjuk. A gombát megtisztítjuk, megmossuk, és szeletekre vágjuk. A petrezselymet leöblítjük, és felaprítjuk. A margarint nagyobb lábasban felolvasztjuk, és világosra pirítjuk benne a hagymát. Megszórjuk a liszttel, és kevergetve zsemleszínű rántást készítünk. Felöntjük a sonkafőzésből eltett lével (ha nincs, kockából készített húslevessel), és lassú tűzön kb. 10 percig forraljuk. Beletesszük a gombát, a sonkát, megszórjuk borssal, a Delikáttal, és a petrezselyemmel. Ismét kb. 10 percig forraljuk, majd levesszük a tűzről. Leveses tálban a tejszínt simára keverjük a tojássárgával, ráöntjük a forró levest, összekeverjük, már nem forraljuk tovább, hanem azonnal tálaljuk.

 

SAJTKRÉMES-SONKÁS PITE
Hozzávalók: 1 csomag fagyasztott leveles tészta, 50 dkg sonka, 5 evőkanál natúr sajtkrém, 1 csokor snidling, 1 tojás sárgája, kevés só
Elkészítés: A tésztát vékonyra kinyújtjuk, és egy közepes tállal 20 cm-es korongokat szaggatunk belőle. A sonkát nagyon apróra vágjuk, vagy ledaráljuk. A snidling is így jár, majd belekeverjük a sajtkrémet. A keverékből szép nagy púpokat teszünk a tésztakorongok egyik felére, majd összehajtjuk, és villával jó erősen lenyomkodjuk a széleit. Megkenjük a tetejét a tojás sárgájával, és aranybarnára sütjük. Lehet kisebb falatokat is készíteni, ilyenkor kevesebb ideig kell sütni.

És a végére egy igazi szezonális finomság a medvehagyma felhasználásával!

MEDVEHAGYMÁS-SONKÁS LEPÉNY


Hozzávalók: 2 dkg élesztő, 1 teáskanál cukor, 40 dkg liszt, 1 teáskanál só, 2 evőkanál étolaj. A töltelékhez: 10 dkg medvehagyma, 3 evőkanál tejföl, 1 evőkanál étolaj, 30 dkg sonka, 1 lila hagyma, 20 dkg főtt kukorica, 30 dkg sajt, 2 evőkanál étolaj. A tetejére: 1 tojás, 1 púpos evőkanál tejföl, szezámmag.
Két deci vizet meglangyosítunk, kevés cukrot szórunk bele, és rámorzsoljuk az élesztőt. A lisztet tálba öntjük, adunk hozzá sót, két evőkanál étolajat és a felfutott élesztős vizet.
Alaposan kidagasztjuk, lisztezett deszkára borítjuk, ott két cipót alakítunk belőle. Letakarjuk, és addig kelesztjük, amíg előkészítjük a töltelékhez valókat.
Az összeaprított medvehagymát tejföllel és étolajjal kikeverjük. A sajtot és a sonkát lereszeljük, vagy apróra vágjuk. A hagymát szálasra aprítjuk. Egy tojást egy dl tejföllel elkeverünk.
A megkelt cipókat egyenként téglalap alakúra kisodorjuk, megkenjük medvehagymás krémmel, megszórjuk sonkával, lila hagymával, kukoricával, sajttal. Nagyon kevés, 1-2 evőkanál étolajat locsolunk rá. Ezekkel együtt feltekerjük, és a rudakat tojásos tejföllel átkenjük. Szezámmaggal megszórjuk, és öt centis darabokra felvágjuk.
Kizsírozott tepsibe helyezzük a lepényeket, majd előmelegített sütőbe tesszük, és ott szép színesre megsütjük.