Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Nébih faanyagellenőrei 10 cégből álló hálózat „faanyag-szőkítési tevékenységét” szüntették be. A hatóság összesen 6,1 millió forintos bevételelkobzást, valamint 11,2 millió forintos bírságot szabott ki, emellett 4 cég faanyag-kereskedelmi tevékenységét felfüggesztette.

Társhatósági jelzés alapján kezdtek vizsgálni egy csoportot a Nébih faanyagellenőrei. A hálózatban működő cégek közül hat kizárólag számlákat állított ki, valós faanyag-kereskedelmi tevékenységet nem végzett. A körhöz tartozó további négy cég azonban – különböző Tolna vármegyei településeken – valóban működött.

Nem tudták igazolni a származást

Az érintett társaságok egymás között pókháló-szerűen adták-vették a fatermékeket, ellehetetlenítve ezzel azok nyomonkövethetőségét. Éppen emiatt azonban a hatósági ellenőrzés során a vizsgált cégek nem is tudták igazolni a fatermékek származását, ami alapvető követelmény a faanyag-kereskedelemben. A hatóság a megfelelően részletes árukísérő dokumentumok hiánya miatt összesen 6,1 millió forintos bevételelkobzást, valamint 11,2 millió forintos bírságot szabott ki a négy működő cégre.

Az érintett 10 cég többsége nem volt bejelentkezve a Nébih faanyag-kereskedelmi rendszerébe.

Azon vállalkozások tevékenységét azonban, akik szerepeltek a rendszerben – az ellenőrzést követően – a hatóság felfüggesztette.

Amennyiben a Nébih igazolatlan eredetű faterméket forgalmazó céget talál, annak kapcsolati hálóját feltérképezi, és szükség szerint tovább követi az illegális eredetű faanyagot.

(forrés: Nébih)