Rekordszámú pályamű, 102 alkotó 409 munkája érkezett idén a népi kézművesség rangos szakmai megmérettetésére, a Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra.

Ez már a 31. alkalom

A pályázaton a legkiválóbb művek alkotói különböző kategóriákban, köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék kategóriában részesültek elismerésben.

A díjazott alkotásokra épülő kiállítás szeptember 30-ig tekinthető meg Mezőkövesden a Matyó Múzeumban és a Közösségi Házban.

Kisjankó Bori-díjban idén Marton Jánosné részesült, a hagyományos matyó viselet kiváló rekonstrukciójáért és lakástextileken való igényes továbbéltetéséért. Első díjat kapott Beréti Béláné a bukovinai székely szedett ingvállak magas színvonalú kivitelezéséért, valamint Kovácsné Pócza Ágnes népi iparművész, aki a höveji hímzést finom eleganciával alkalmazta modern ruhadarabokon.

Első díjat vehetett át Radácsi Piroska, a népművészet mestere, az úrihímzés kevésbé ismert motívumainak technikai tökélyű feldolgozásáért. Borbély Csabáné a felvidéki eredetű vászon tüllrátét motívumkincs kimagasló megjelenítéséért, Fiser Józsefné pedig a Heves megyei fehérhímzés korszerű lakástextileken való szép alkalmazásáért részesült az elismerésben. Kiemelkedő kollektív teljesítményért nyert első díjat a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ Kézi Hímző Szakosztálya, Zuberec Vera népi iparművész vezetésével – olvasható a sajtóanyagban.

A népi kézművesség ma is élő nyelv

A népi díszítőművészet nem csupán múltidézés, hanem egy kortárs alkotói nyelv, amely képes reagálni a jelenkor esztétikai és közösségi igényeire is.

 

(forrás: mti/fotó: illusztráció, pixabay)