Erre a következtésre jutottak a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai, miközben az új antibiotikumokkal szembeni rezisztencia okait vizsgálták.
A kutatások szerint a legveszélyesebb kórházi fertőzéseket okozó baktériumok képesek ellenállóvá válni olyan új antibiotikumok ellen, amelyek még nem kerültek piacra. Emiatt ezek a fontos gyógyszerek azelőtt elveszíthetik hatékonyságukat, hogy széles körű használatuk megkezdődne.
Pál Csaba, a kutatások vezetője kifejtette, hogy az új antibiotikumokat gyakran úgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenük rezisztencia, de ezt az állítást ritkán támasztják alá meggyőző adatok. Az antibiotikum-fejlesztés általában arra irányul, hogy az adott szer minél több baktériumra hasson, de ez nem garancia arra, hogy sokáig hatásos is marad az orvosi gyakorlatban.
A két tanulmány összesen 18 új antibiotikummal kapcsolatos vizsgálatot mutat be. Az eredmények szerint szinte minden tesztelt antibiotikum ellen gyorsan kialakult a rezisztencia, megcáfolva a korábbi ígéreteket. Ennek oka lehet a meglévő antibiotikumok túlzott használata és az, hogy az új antibiotikumok gyakran nem is annyira "újak", mivel az elődeikhez hasonló elven működnek.
A kutatók szerint gyökeres szemléletváltásra van szükség az antibiotikum-fejlesztésben. A felelős cégeknek a fejlesztési folyamat kezdetétől be kellene építeni a lehetséges rezisztencia mechanizmusok átfogó vizsgálatát. Ezáltal csökkenhet a rezisztencia kialakulásának kockázata, ami tudományos és gazdasági szempontból is előnyös.
Daruka Lejla, a tanulmányok egyik első szerzője hangsúlyozta, hogy néhány új antibiotikum ígéretes a jövőre nézve, mivel ezekre lassabban alakul ki a rezisztencia, vagy csak bizonyos baktériumfajok képesek alkalmazkodni hozzájuk.
Az új kutatási eredmények rávilágítanak arra, hogy az új antibiotikumok fejlesztésénél az innovatív megközelítéseket kellene előtérbe helyezni, és kiemelt fontosságú a már forgalomban lévő antibiotikumok felelős használata.
(Forrás: MTI / Illusztráció: Pixabay)