A héten is több feljelentést tettek Tolnában internetes csalások miatt. Egy Paks környéki férfi év elején egy társkereső oldalon írt rá egy, a profilképe alapján szimpatikus hölgyre. Kezdetben minden jól ment, kapott telefonszámot.

Látszólag szépen alakult a kapcsolat

A műkörmösként dolgozó nő a videochat lehetőségétől elzárkózott, de rövid időn belül rávette, hogy különböző összegeket utaljon a számlájára, amit a férfi meg is tett. A repertoáron szerepelt wellnesshétvége, gyógyszervásárlás, utazás és egy elromlott autó is.

Már 253 ezer forintot küldött el a sértett, amikor gyanakodni kezdett, de addigra a nő elérhetetlenné vált.

Egy Tamásiban élő asszonyt egy magát a lányának kiadó ismeretlen csapta be. Először sms-t írt azzal a szöveggel, hogy kölcsöntelefonról keresi, mert a sajátja üzemképtelenné vált. A mikrofon hibájára hivatkozva a beszélgetés lehetőségét is kizárta. Ezután jött a csel, linket küldött és attól kezdve a WhastAppon folytatták a kommunikációt. Két utalást kért a tévedésbe ejtett nőtől, aki az első összeg elküldése után kezdett gyanakodni.

Fel is hívta a lányát az eredeti telefonszámán, sajnos már későn, mert az elutalt 274 ezer forint addigra az ismeretlen számláján landolt.

Egy paksi nő eladóként járt pórul. Egy használt cikkek kereskedelmét lebonyolító alkalmazásba regisztrált, mert egy könyvet szeretett volna eladni. Mivel első alkalom volt, nem tűnt fel neki, hogy nagyon hamar jelentkezett egy vásárló. Pontosabban üzenet érkezett, hogy már ki is fizette valaki a vételárat. Az áloldalon chat segítségével navigálták, mit tegyen, hogy a könyv árát megkaphassa. A gyanútlan eladó megadta a kért adatokat, majd kapott egy üzenetet a bankjától, hogy 110 ezer forintot emeltek le a számlájáról a fővárosban.

A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások megelőzésére és felderítésére. Az áldozattá válást elkerülhetik, ha megfogadják tanácsainkat!

– Az online térben legyenek óvatosak és egészségesen gyanakvók!

– Ne adják ki az adataikat idegeneknek sem telefonon, sem más módon!

– Ne kattintsanak idegenektől kapott linkre!

– Ha túl szép, hogy igaz legyen, valószínűleg csalás lehet!

– Gyanús hívások, üzenetek esetén előbb gondolkodjanak!

– Ne telepítsenek az eszközeikre távoli elérést biztosító programokat!

A témával kapcsolatban további hasznos információkat találnak a Kiberpajzs.hu oldalon.

Tolna vármegyében a kiberkapcsolat@tolna.police.hu e-mail-címen várják kollégáink a kérdéseket, észrevételeket.