Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ne engedd magad átverni. Naponta hallani online csalókról. Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy legyél kellően bizalmatlan. 

A bank, a rendőrség NEM kéri, hogy utalj ide vagy oda!

Friss esetek Tolna vármegyéből

  • Egy asszony tett feljelentést, akit egy ismeretlen nő – magát banki ügyintézőnek kiadva – hívott fel azzal, hogy egy kitalált tranzakció valódiságát ellenőrizze. Természetesen nem indított utalást a kérdéses adatokkal a sértett.

A következő hívás már egy férfitól érkezett, aki tájékoztatta a számlatulajdonost, hogy a rendőrséggel együttműködve akarnak lebuktatni egy csalót. A pénzmozgást kívánják nyomon követni, ezért szükséges, hogy a hölgy elutaljon egy összeget az általuk megadott számlaszámra. Mivel a netbank használatában akkor még nem volt járatos, a bankfiókjából utaltatta el a 4,1 millió forintot. A pénzintézetben megmutatták a netbank használatát, így a következő alkalommal már otthonról, önállóan utalt el újabb 1,2 millió forintot egy másik számlaszámra. Várta, hogy hívják a nyomozás eredménye miatt, de nem keresték. Megpróbálta visszahívni az ügyintézőket, de a kijelzett telefonszámokon idegenek jelentkeztek, valószínűleg azokkal a hívószámokkal is visszaéltek a csalók.
 

  • A másik esetben egy férfi tett feljelentést internetes csalás miatt, mivel idegenek összesen 4 millió forintját utalták el két különböző számlájáról, ráadásul egy lekötött összeget is felszabadítottak. Mint elmondta, korábban egy online pénzügyi tanfolyamra fizetett elő egy létező szolgáltatónál. Az ismeretlenek arra hivatkozva keresték meg, hogy az előfizetéssel nyert 850 ezer forintot, amit szeretnének kiutalni. Bár gyanús volt a dolog, engedett a rábeszélésnek és egy kapott linket megnyitva telepítette az Anydesk alkalmazást. Innentől csúszott ki kezéből a megtakarításai feletti rendelkezés lehetősége. Az idegenek két számláját is megdézsmálták.

 
Pénzed védelmében legyél óvatos és egészségesen gyanakvó!

Idegenektől érkező linket ne nyiss meg! Ne telepíts az eszközeidre távoli elérést biztosító programot! Ha mégis, a kapott ellenőrző kódokat, ne add meg! Személyes -és bankkártya, valamint bankszámláddal kapcsolatos adataidat se add ki idegeneknek! Ha banki alkalmazottként keresnek meg, ellenőrizd a hivatalos elérhetőségeken, hogy valóban a pénzintézet alkalmazottja-e az illető? 

Hivatalos szervek nem kérik telefonon, hogy pénzünket az általuk megadott számlaszámra utaljuk, vagy utaltassuk el!

Legyen gyanús, ha valaki a rendőrségre hivatkozik! Ők személyesen, vagy más, ellenőrizhető módon tájékoztatják, ha eljárásukban érintett valaki! 

A témával kapcsolatban a www.kiberpajzs.hu oldalon találsz aktuális információkat!