A Magyar Régészszövetség 2014 óta rendezi meg az országos Régészet Napja programsorozatot, mely idén „Istenek, ideák, hősök” névvel került meghirdetésre. A Wosinsky Mór Megyei Múzeum munkatársai idén 2023. június 2-3-án várták előadásaikra az érdeklődőket. 

Ókori ideák

Vindus Melina régésztechnikus „Őskori ideák. Szépségideál az őskorban a neolit idolok tükrében” című előadásában az őskori ember hiedelemvilágába kalauzolta el a hallgatóságot a kőkorszaki előzményektől kezdve az újkőkor végéig. A vetített képes előadás vezérszálát a korai időkben megjelenő kis méretű agyagszobrok, idolok alkották. A feltehetően családok, kisebb közösségek rituális életéhez köthető idolok leggyakrabban női alakot testesítettek meg, de férfit és állatokat megformáló darabok is megtalálhatóak a Kárpát-medencében. A dunántúli, azon belül a Tolna vármegyei területről előkerült tárgyak nagy része a 2006–2009 között, Alsónyék – Bátaszék határában végzett, az M6-os autópálya építését megelőző feltárásokból származott. Az előadás végén néhány őskori tárgyat is kézbe véve közelebbről is megtekinthették őket az érdeklődök.

Római kövek

Szombat délelőtt Czövek Attila régész-főmuzeológus „Miről mesélnek a római kövek? címmmel a múzeum épülete előtt álló bölcskei kövekről és az épület folyosóján elhelyezett római leletekről tartott előadást. Ismertetőjéből kiderült, hogy előbbiek Iuppiter Teutanus-nak ajánlott fogadalmi oltárok voltak, melyek eredetileg az őslakos kelták szentélykörzetében álltak a Gellért-hegyen. Innen szállították el őket 370 környékén a Duna-parti kikötőerőd építésekor a mai Bölcske területére. A folyosón elhelyezett római síremlékeken, mérföldköveken, kisebb fogadalmi oltárokon lévő sok-sok információt hordozó feliratokon szintén elolvashatóak az istenek (Iuppiter és Hercules) és az istenként tisztelt császárok nevei.

Szombat délután dr. Vizi Márta régész-főmuzeológus a múzeum régészeti gyűjteményének elhelyezéséért folytatott küzdelemről tartott múzeumsétával egybekötött előadást „Wosinsky Mór és a Szekszárdi múzeumpalota. Küzdelem és kalandok a gyűjtemény elhelyezésével” címmel. Az önálló múzeumépület, ahol méltó elhelyezést kapott a gróf Apponyi Sándor és Wosinsky Mór által felajánlott gyűjtemény, nem kis küzdelem után épült fel 1900–1901-ben. A Szekszárd város által felajánlott telken, amely a település egykori vásárterével szemben terült el, egy emeletes palota épült. Tervezői is elsővonalbeli építészek, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp voltak. A múzeum gyűjteményében található archív fotókon a gyűjtemény egykori elhelyezésére szolgáló vitrineket is megnézhették a résztvevők. Az épületséta keretében az érdeklődők megtekintették a neoreneszánsz stílusú épületet, külön kiemelve a díszítő domborműveket és szobrokat, melyek elhelyezéséhez Wosinsky Mór kifejezetten ragaszkodott.