A napokban két olyan internetes csalás miatt tettek feljelentést a Paksi Rendőrkapitányságon, amelyben a kiszemelt számlatulajdonosok gyanút fogtak, a kiberbűnözők terve mégis sikerült, és tetemes összegeket emeltek le a számláikról.
Az egyik sértett még szilveszterkor kapott egy e-mailt, de akkor nem, csak pár nappal később nézte meg. Mivel a banki szolgáltatója nevében keresték, nem is gyanakodott, hiszen a logó és minden más is megtévesztésig hasonlított az eredeti oldalra.
Az üzenet szerint gyanús tevékenységet észleltek a számláján, ezért, ahogy kérték, klikkelt.
Onnan egy „banki” oldalra navigálták, ahol megadta az bankszámlaadatait. Amikor a kártyája adatait is kérték, gyanút fogott, és kilépett. Gondolta, ezzel megtette a szükséges lépést, hogy ne férjenek a pénzéhez. De, nem így volt. Addigra az ismeretlenek már 600 ezer forintját elutalták.
A másik áldozat egyszer hazafelé tartva szörfölt az interneten, amikor egy kedvező üzleti ajánlatot látott. Megadta az elérhetőségét, ezzel zöld utat adva a csalóknak. Több alkalommal felhívták telefonon, és gyorsan a lényegre tértek.
Kicsivel később egy másik bróker hívta fel, és a korábbi kifogásokat orvosolva kedvezőbb feltételekkel próbálta rávenni, hogy mégis legyen a befektetőjük. Addig-addig győzködték, míg sikerült távoli elérést biztosító programot telepíteniük az eszközére, hogy segítségével megtanítsák a rendszer használatát. Onnantól már nem volt megállás. Mindenféle szövevényes tranzakciókkal elérték, hogy 8 millió forintja bánja az üzletet.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az internetes csalások felderítésére és megelőzésére. Az internetet használók hasznos tanácsokat találnak a témáról a kiberpajzs.hu oldalon.
Tolna vámegyében a kiberkapcsolat@tolna.police.hu e-mail-címen is várják a rendőrök kérdéseiket.
Fogadják meg tanácsainkat, hogy ne váljanak áldozattá:
- Idegeneknek ne adják ki a személyes adataikat!
- Ne kattintsanak ismeretlen feladótól SMS-ben, e-mailben kapott linkre!
- Ha sürgető a kérés, üzenet, az mindig legyen gyanús!
- Figyeljenek a részletekre! Ellenőrizzék az üzenet feladóját!
- Ne telepítsenek idegenek kérésére távoli elérést biztosító programokat az eszközeikre!
- Legyenek óvatosak és egészségesen gyanakvók!
- Ha túl szép, hogy igaz legyen, az valószínűleg CSALÁS!