Pécsett is indul az ünnepi emlékév. A Magyar Tudományos Akadémia fennállásának 200. évfordulóját ünnepli a 2025–2026-os
esztendőkben. Széchenyi István gróf 1825-ben tett felajánlása nyomán létrejött a magyar nemzet első számú tudós közössége, amely azóta is meghatározó szerepet tölt be hazánk és az egyetemes tudomány életében.

Az Akadémia és az 1826-ban alapított Akadémiai Könyvtár bicentenáriuma alkalmából a Kormány a következő másfél évet a magyar
tudomány évévé nyilvánította.

A jubileumi rendezvénysorozathoz a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Akadémiai Bizottsága s csatlakozik bemutatva a régió tudományos potenciálját, értékeit, eredményeit.

A dél-dunántúli régió tudományos képviseletét ellátó testület május 29-én 14 órakor tartja ünnepi nyitóeseményét „Széchenyi nyomában – Régiónk tudományos értékei” címmel a Pécsi Tudományegyetem Tudásközpontjában.

A program nemcsak a tudományos élet szereplői, hanem a nagyközönség számára is nyitott.

Az ünnepi rendezvényen köszöntőt mond Prof. Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Zag Gábor, Pécs város alpolgármestere, P. Forrai Tamás Gergely SJ, jezsuita  egyetemi lelkész, valamint Prof. Dr. Kovács L. Gábor, a PAB elnöke.

A régió tudományos örökségét és jelenkori eredményeit neves előadók mutatják be:

  • Prof. Dr. Lénárd László, a PAB korábbi elnöke: A PAB története és működésének jelentősége
  • Prof. Dr. Font Márta, a PAB alelnöke: Quinqueecclesiae – A múzsák kertje és a tudomány bölcsője
  • Dr. Katona Tamás János, a PAB alelnöke: Nukleáris reneszánsz – A nukleáris energetika jelene és jövője a világban és hazánkban, ahogyan azt 2025-ben lehet látni
  • Dr. Sütő Zoltán, a PAB szakbizottsági tagja: Az agrárfelsőoktatás és az állattenyésztés fejlesztésének története Kaposváron
  • Prof. Dr. Kovács L. Gábor, a PAB elnöke: A Szentágothai János Kutatóközpont – az orvosi és természettudományi kutatás és innováció kiválósági centruma
A PAB a 2025–2026-os emlékév során régiónk városaiban – Kaposvártól Szekszárdig, Nagykanizsától Paksig – számos konferenciával, kerekasztal-beszélgetéssel, könyvbemutatóval és tudománynépszerűsítő programmal készül, hogy közelebb hozza a tudományt az érdeklődő közönséghez.

A cél nem csupán a tudományos eredmények bemutatása, hanem a kutatás, a felfedezés és a tudás örömének megosztása is. Az évforduló alkalmából 2025 novemberében Budapesten, az MTA székházában is bemutatkozik a Pécsi Akadémiai Bizottság a régió kiemelkedő tudományos értékeivel. 

(fotó: illusztráció, epiteszforum.hu)