Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Kiemelték a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház legnagyobb harangját

Kiemelték a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház legnagyobb harangját, a 3400 kilogrammos Szentháromság-harangot, amelyet speciális módszerrel restaurálnak majd. 

A veszprémi érsekség közölte, hogy az "Öreg Mihályként" is ismert, 1725-ben Franz Ulrich Scheichel bécsi műhelyében öntött, 170 centiméter alsó átmérőjű harangot még a bazilika 20. század eleji átalakításakor sem emelték ki a helyéről, mára azonban leromlott az állapota, és a veszprémi várnegyed megújítása részeként zajló beruházások részeként restaurálják. A Szent Mihály Főszékesegyház négy kisebb harangját a napokban könnyebben el tudták mozdítani, ám az "Öreg Mihály" kiemelésén tíz hónapon keresztül dolgoztak együtt a statikusok, kőrestaurátorok, műemlékvédelmi szakmérnökök, harangszerelők és darutechnológusok.

A harang restaurálása során egy új, az eredetihez hű bronzkoronát is készítenek. A négy másik harangot a restaurálás után nem Veszprémbe, hanem a főegyházmegye más templomaiba szállítják, és a nagyharang mellé öt új harangot készítenek az 1599-es alapítású Grassmayr harangöntödében.

Az öt új harangot Szent Mihályról, a főszékesegyház védőszentjéről; Boldog Gizelláról, a bazilika építtetőjéről; Szent Annáról, a főegyházmegye védőszentjéről; Bódi Mária Magdolna vértanúról; valamint Szent Györgyről, az ősi veszprémi kápolna védőszentjéről nevezik majd el.

A hat harangot 2025-re helyezik el a bazilikában, ahol a tavaly használatba vett új orgonával együtt köszöntik majd Bódi Mária Magdolna vértanú boldoggá avatását és a főszékesegyház újraszentelését.