Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
0:00
/
Közelednek a Szentlőrinci Mezőgépnapok

Augusztus 7-8-án várják a közönséget. A szervezők mindkét napon olyan tanulási, továbbképzési lehetőséget biztosítanak, amely a növénytermesztés aktuális és sokszor fájó problémáit érintik. A talaj-növény rendszer működését és megfelelő működtetését bemutató program a szabadtéri kiállítás egyik olyan látványosságának ígérkezik, ahol a téma ismert és elismert szakembereivel találkozhatnak az érdeklődők.  

Az élményszerű és szemléletes módon, gyakorlati példák segítségével megtartott ismertetők mellett szakmai konzultációra is lehetőség nyílik, tehát érdemes a kérdéseket is magukkal hozni azoknak, akik ellátogatnak a rendezvényre!

A Szentlőrinci Gazdaképző Program négy fontos témakört mutat be egy, a helyszínen feltárt, több méter hosszú, kiállítási talajszelvényben:

1. TALAJTAN – Félegyházi Fruzsina, a Magyar Talajtani Társaság és Talajtérkép Kft. munkatársa bemutatja Szentlőrinc talajföldrajzi környezetét, leírja a feltárt talajszelvényt, beszél a talajképződés és a talajpusztulás folyamatairól. Választ kapnak az érdeklődők arra, mi zajlik le a talajban annak művelése során, mi a különbség a forgatásos és a forgatás nélküli beavatkozás közö3, mit okoz a talajtömörödés, hogyan segíthet a talaj az aszály elleni küzdelemben, mi is az a szervesanyag-gazdálkodás, honnan tudom, hogy pusztul-e a talajom, mit tehetek a talajerózió ellen?

2. TALAJÉLETTAN – Szabó István, Magyar Talajtani Társaság Talajbiológiai Szakosztály, Pro-Feed Kft. a talaj termékenységét és termőképességét meghatározó tényezőket, a talaj biológiai funkcióit, a talajélet feltételeit és a talaj-növény kapcsolat talajtani vonatkozásait mutatja be, kapcsolódva a talajszelvény korábban megismert sajátosságaihoz, illetve kitekintéssel a környék jellemző talajtípusaira. Kiderül, hogyan védekezik a talaj az erózió (víz) és a defláció (szél) káros hatásai ellen, miben nyújthat segítséget a talajélet az aszályos években, hogyan működik a talajoltás és a szármaradványok bontása, mennyit érnek a baktérium készítmények, érdemes-e eladni a szalmát a biomassza égetőbe?

3. NÖVÉNYÉLETTAN – Dóczi Balázs, Pro-Feed Kft.., Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elmondja majd, hogyan működnek a termeszte3 növényeink, mikor dől el a termés potenciális nagysága, mi befolyásolja a betakaríto3 termés mennyiségét és minőségét, hogyan tudjuk segíteni, támogatni a növényeket a környezet káros hatásinak mérséklésében. Előadásából kiderül az is, miért kell a jövőben egyre többet foglalkoznunk a növény egészségével, milyen eszközeink vannak annak megőrzésére és javítására. Szakmai segítséget kapnak a gazdák a növénykondicionáló szerek hatásmódjának megértéséhez, megtanulják, hogyan csoportosítjuk ezeket a készítményeket, és melyek a hatékony felhasználásuk alapjai.

4. NÖVÉNYI STRESSZ ÉLETTAN – Dr. Jakab Gábor, tanszékvezető, egyetemi tanár (Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Biológiai Intézet Növénybiológiai Tanszék). Ezen az állomáson szó lesz arról, mit értünk a növényi stressz fogalma ala3, hogyan viselkednek a növények stresszhelyzetben, tudnak-e maguk is hatékonyan védekezni a káros környezeti hatások ellen, és hogyan tudjuk segíteni, felkészíteni a növényeket, hogyan növelhetjük, javíthatjuk a stressz-tűrő képességüket. Miért furulyázik a kukorica, miért okoz minimális termésveszteséget a fiatal szóját ért jégverés, jót tesz-e a hengerezés az őszi búzának tavasszal, miért virágzik az érőfélben lévő repce a művelőnyomokban?

Napi program

„A” pavilon 

9.00 óra A rendezvény KAPUNYITÁSA
9.30 óra Köszöntő és megnyitó

Dr. Pohl Marietta ügyvezető igazgató, BMVK Alapítvány
Rittlinger József elnök, NAK Baranya Vármegyei Igazgatósága

MEGNYITÓ
„A” pavilon
Dr. Horváth Zoltán főispán, Baranya Vármegye Főispánja

10.00 óra Gazdaképző program a szántóföldi növénytermesztés „forró” témáiról 

(a program részletei megtalálhatóak a bmvk.hu oldalon)
Helyszín: Rendezvény Centrum kiállítótér
Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet fóruma
Helyszín: Kistermelők Háza

10.30 óra Gyakorlati gépek felvonulása a szántóföldi bemutatótérre – a gépek felvonulását rövid szakmai bemutatók kísérik

Helyszín: „A” pavilon

11.00 óra Gyakorlati gépbemutatók (Helyszín: szántóföldi bemutatótér)
13.00 óra Ebéd (Helyszín: Rendezvény Centrum)
13.00 órától Gépmustra (Helyszín: Rendezvény Centrum állógép kiállítótér)
16.00 óra A rendezvénynap ZÁRÁSA

A Gazdaképző program (Talajszelvény bemutató) a rendezvény teljes ideje alatt megtekinthető!