A Néprajzi Múzeum kiállításaihoz kapcsolódó rendhagyó tematikus tárlatvezetéseket tartanak a városligeti intézményben szombattól július végéig, melyek során a nagyközönség többek között a párválasztás és a lakodalom témakörével, valamint Székelyföld hagyományos népi növényhasználatával ismerkedhet meg.
• Az első különleges, szombati (július 12.) tárlatvezetés során a rendszerváltást követő időszakból vett példákkal mutatják be, hogy miként találják meg a helyüket a jelenkori tárgyak és a kortárs tapasztalatok egy százötven éves etnográfiai gyűjteményben, és miként dolgozik a kurátor a múzeumhasználókkal vagy képzőművészekkel a múzeumban.
• Július 13-án az udvarlás, párválasztás, lakodalom témakörét járják körbe a Néprajzi Múzeum gyűjteményi kiállításában tartott tárlatvezetésen az érdeklődők, mely során olyan fogalmakkal ismerkedhetnek meg, mint a stafírung, a legényjáró napok, a búsanya, vagy a vőfélybot.
• Július 16-án a látogatók megismerhetik, hogyan tükröződnek a szexualitás nyomai a különböző kultúrák mindennapi tárgyaiban és megtudhatják, hogy mit mond a néprajz a világ hagyományos népeinek szexuális szokásairól, valamint hogy mennyire volt jelen az egyházi erkölcs a magyar paraszti társadalomban, és milyen történeteket hallgatnak el az etnográfusok a távoli gyűjtőutakról.
• Július 17-én a Székelyek című kiállításra kerül a hangsúly: Nagy Zsolt kurátori tárlatvezetéshez kapcsolódó előadásán ismerteti Székelyföld népi növényismeretét és -használatát.
• Július 20-án a gyűjteményi kiállítás festett és festetlen bútorai kerülnek a középpontba: a tematikus tárlatvezetés során a látogatók megismerkedhetnek a kiállított bútorok származásával, történetével, valamint a tárlatban betöltött szerepükkel.
(Fotó: Facebook – Néprajzi Múzeum)