Az eset Pakson történt. Az ősz a szüret és ezzel együtt a borkészítés időszaka, melynek jellemző veszélyforrása a mustgáz. Szinte nem múlik el esztendő tragédia nélkül.
Tolna vármegyében számos helyen már javában zajlik a szüret, amivel kezdetét vette a borkészítés időszaka, melynek jellemző veszélyforrása a köznyelvben csak mustgáznak nevezett szén-dioxid. A szén-dioxid önmagában nem mérgező, azonban mivel nehezebb a levegőnél, egy szellőzés nélküli pincéből kiszorítja azt.
Aki ilyen pincébe megy le, rövid idő alatt oxigénhiányos állapotba kerül, amelynek tünetei a szédülés és a fáradtságérzet. Ezeket az eszméletvesztés, végül a fulladás követheti.
Közösen hívták fel a figyelmet a veszélyre
A Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Mentőszolgálat Bősz Adriánnal, a Szekszárdi Borvidéki Tanács elnökével közösen, a házigazda borász Várdombon található birtokán a mustgázmérgezések megelőzésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Személyes tapasztalatait osztotta meg a sajtó képviselőivel a szekszárdi születésű Bősz Adrián, a Szekszárdi Borvidéki Tanács elnöke, aki már gyermekként kapcsolatba került a szőlőművelés mesterségével.
"Évekkel ezelőtt megtapasztaltam a mustgáz alattomosságát. Fontos megismerni, hogy milyen módszerekkel kerülhetőek el a pincékben bekövetkezendő tragédiák, továbbá hogy ne rutinból végezzük a feladatainkat."
Hangsúlyozta napjainkban kapható személyes védőeszközök jelentőségét, továbbá, hogy milyen gépészeti megoldásokkal érhető el, hogy a pince levegője folyamatosan cserélődjön.
Kiefaber Gábor tűzoltó alezredes, a Szekszárdi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője a mérgezések megelőzésének lehetőségeit sorolta, kiemelte a beavatkozó készenléti állomány feladatait.
"Tisztában vagyunk a helyi szokásokkal, hagyományokkal. A mustgázmérgezés veszélye leginkább a kistermelőket fenyegeti. Mindenkit óva intek attól, hogy az óvintézkedések megtétele nélkül egy percre is lemerészkedjen a pincébe."
112-es központi segélyhívó
Ezt tárcsázzuk, ha baj van. Kis-Nagy Gyula, a Szekszárdi Mentőállomás vezetője életszerű, hasznos információkkal tájékoztatta a sajtótájékoztató résztvevőit a mustgázmérgezés estén a teendőkkel kapcsolatban, külön hangsúlyozta a megelőzés kiemelt szerepét. A mustgáz, azaz az oxigénhiányos állapot élettani hatásaira igyekezett felhívni a figyelmet.
Valamennyi alkalommal legyen egy olyan személy, aki tisztában van a hollétünkkel kapcsolatban, de sose feledjük, hogy egy esetleges mentésre érkező egységre adott esetben hosszú perceket kell várni. Mindig legyen valaki, aki az érkező mentőegységek tájékozódását segíti.
A tájékoztató egy életszerű, dinamikus szimulációval zárult, amely bemutató alkalmával a tűzoltó- és mentőegységek egy eszméleten sérült segítségére siettek egy borvidék pincesorához.