Selye János osztrák-magyar származású kanadai belgyógyász, vegyész, stresszkutató. 1945-1976 között Montreálban már egyetemi professzorként kutatott. Az amerikai hadsereg általános sebészeti tanácsadójaként is megállta a helyét.
1976-ban a stressz kutatással foglalkozó nemzetközi intézet elnöke lett.
Sokszínű munkásságában Selye János tudományos érdeklődésének középpontjában mindig is az állt, hogy azokra a környezeti hatásokra, amelyek bennünket érnek, a szervezet milyen reakciót fejt ki.
Kiindulópontjában a belső elválasztású mirigyek működési mechanizmusa, az endokrinológia voltak. Megfigyelései során arra a következtetésre jutott, hogy különböző káros hatásokra más-más lehet az emberi szervezet nem fajlagos válaszreakciója.
A reakciókat három szakaszra osztotta
- Az első szakasz a felfokozott aktivitás annak érdekében, hogy leküzdjük a külső káros hatásokat akár ellentámadással, akár meneküléssel a veszély forrása elöl.
- A második szakasz már részleges visszavonulás, vagy alkalmazkodás a megoldatlan helyzet elviselése érdekében.
- A harmadik a feladás fázisa, amikor kimerülnek a szervezet belső tartalékai, ez már a pusztuláshoz vezet.
Ez Selye János tudományos munkájának legnagyobb eredménye.
Az Életünk és a stressz című könyve 1964-ben jelent meg magyarul, ami azonnal hihetetlenül olvasottá és idézetté vált. Gyakran megfordult hazánkban, előadásokat tartott, interjúkat adott és gyakran szerepelt különböző televíziós műsorokban is.
(forrás, fotó:felvidek.ma)