Díszes, gyönyörűen kidolgozott párbajpisztolypár, nyolcszögletű, huzagolt csővel, csappantyús elsütőszerkezettel. Ez a tárgy lett a júniusi hónap műtárgya a Wosinsky Mór Megyei Múzeumban.

42 cm-es fegyver

A fegyverek vonalvezetése elegáns, felületüket fényes politúr borítja. A diófa ágyazás vésett, a markolat szépen bordázott. A lakat lemez, a támasztó nyúlvánnyal rendelkező sátorvas és a csúcsba futó markolatlemez kézi vésett, gazdagon díszített, rendkívül finom munka.

Egy kis párbajtörténelem

Párbajnak nevezzük azt a viadalt, amelyet két egyén valamely sértésen alapuló kihívás eredményeként vív olyan fegyverrel, amely az emberi élet kioltására alkalmas. A párbaj célja nem az emberélet kioltása, hanem a becsület megóvása, a sértésért adott vagy kapott elégtétel volt. A párbajpisztolyok nagy kaliberű – általában 10–18 mm-es – elöltöltő csappantyús pisztolyok voltak. A pisztolyok töltése feketelőpor, ólomgolyó, papír vagy nemezfojtás és vörösréz csappantyú. A párbajozók nem viselhettek olyan öltözetet, amely felfogta volna a lövedéket és a ruhájukba sem rejthettek erre a célra szolgáló tárgyat.

Hiányzik a szett egy része

A párbajpisztolyok elegáns és kifinomult, finoman kidolgozott fegyverek. Mindig két tökéletesen azonos kivitelű fegyverről van szó, amelyeket mutatós szettként árusítottak. Sajnos ezek a garnitúrák nagyon ritkán maradtak hiánytalanok. Gyakran csak a fegyvereken található jelzésből – az 1-es vagy 2-es számból – lehet arra következtetni, hogy létezett egy ikertestvére a pisztolynak, amely az idők során elkeveredett. Jelen esetben a pisztolypár mindkét tagja a múzeum gyűjteményében található az eredeti dobozzal együtt. Sajnos a készlet többi tartozéka hiányzik. Hozzáértő kezekben ezek a fegyverek éppen olyan pontosak és halálosak lehettek, mint amennyire gyönyörűek.