Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Mutatjuk a legfontosabbakat. A  károk elsősorban a fóliás zöldségtermesztést érintették. Az Agrárminisztérium megkezdte annak vizsgálatát, hogy költségvetési átcsoportosítás révén milyen módon lehetne rendkívüli, közvetlen támogatási lehetőséget biztosítani a kárt szenvedett gazdálkodóknak.
Az Agrárminisztérium  felkérte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, hogy a falugazdászok közreműködésével mérje fel az elsődleges mezőgazdasági termék előállítását közvetlenül szolgáló termelőeszközökben keletkezett károkat.

Jelezd, ha érintett lennél! 

A kamara kéri a gazdatársakat, hogy káraikat minél hamarabb jelezzék a falugazdászoknak, hogy a tényleges károk felmérése elkezdődhessen. 
A növénykultúrákban – ide értve a pl. fólia alatti növénykultúrákat is – történt károk ellentételezésére a kárenyhítési alap jelent segítséget. 

Ebben az esetben 15 napod van a MÁK  erre szolgáló elektronikus felületén bejelentést tenni, melyhez ha szükséges a falugazdászok is tudnak segítséget nyújtani.

A termelőeszközökben, például fóliasátorban keletkezett károkat a tavaly elindított mezőgazdasági krízisbiztosításban van lehetőség kezelni.  A krízisbiztosítási rendszer egyedülálló, új és innovatív eleme a kockázatkezelési rendszernek. Ennek révén – az eddigi, kizárólag természeti káresemények okozta károk kompenzálása mellett – a termelőt önhibáján kívüli bármely okból bekövetkezett jelentősebb jövedelemcsökkenés esetében is jogosulttá teszi kompenzációra.

A krízisbiztosítási rendszerbe még nem késő bejelentkezned, idén február 1. és február 28 között teheted meg termelőként.

A csatlakozással – a 3 éves tagság mellett – hozzájárulás-fizetési kötelezettséged keletkezik, amelynek díja méltányos. E hozzájárulás megfizetése, valamint a referenciajövedelemhez viszonyított, 30%-ot meghaladó tárgyévi jövedelemcsökkenés alapozza meg a támogatásra, azaz a kompenzációra való jogosultságod. A kompenzáció mértéke az elszenvedett jövedelemcsökkenés 69,9%-a. Azáltal, hogy a rendszer a jövedelemkiesést kompenzálja, csökkenti a gazdálkodás ciklikusságából adódó jövedelemingadozást, ezzel is biztosítva a gazdálkodók számára a kiszámíthatóságot.