Kezdőlap TOLNA Tolna - Közélet

Másodfokú hőségriasztás szombattól

Négy napig tartó másodfokú hőségriasztásról rendelkezett országosan Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos. A riasztás június szombat éjféltől lép érvénybe a június 22-én kedd 24 órakor ér véget. A Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság fokozottan hívja fel a figyelmet a tartós hőség lehetséges veszélyeire. A jelenlegi időjárás mellett még azoknál is jelentkezhetnek panaszok, akiknek egyébként egészséges a szervezete, valamint fronthatásokra sem panaszkodnak. Az előforduló egészségügyi panaszok között ott van a kellemetlen közérzet, dekoncentráció.

A legnagyobb veszélynek kitett korosztály a kisgyermekek, az idősek és a szív-é és érrendszeri betegségben szenvedő emberek.

Különösen fontos, hogy odafigyeljünk rájuk akár a közvetlen környezetünkben, de az utcán járva is próbáljunk meg körültekintők lenni. Ha egy idősebb ember testtartása, helyzete arról árulkodik, hogy rosszul lehet, ne habozzunk megkérdezni és szükséges esetben értesíteni a mentőszolgálatot. A katasztrófavédelem kéri, hogy az autósok is vezessenek óvatosabban. A vízparton tartózkodókat is figyelmeztetik, hogy napozást követően egy alapos zuhanyzás merészkedjenek vízbe. Általános jótanács, hogy a tartsuk be a megfelelő folyadékbevitelt. Ez még a sportolókra is vonatkozik, bár ők is tévedhetnek és ha nem fogyasztanak edzés közben megfelelő folyadékot, akár hőgutatát is kaphatnak. Időseknél és sportolóknál fordul elő az évnek a legmelegebb időszakában legtöbbször hőguta.

"Kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztását."

– szól még a tájékoztató. Ha mindenképpen fogyasztani akarunk, ügyeljünk rá, hogy felelősségteljesen történjen. Mindenképpen próbáljuk csökkenteni a napi adagunkon, illetve annak rendszerességén. A magas UV-sugárzás ellen mindenképpen védjük bőrünket. Ha nem tesszük, akár komolyabb égési sérülést is szerezhetünk. A szakember szerint délelőtt tizenegy és délután három óra a napsütés szempontjából a legkritikusabb időszak. A közvetlen napot ebben az időszakban kerüljük, vagy húzódjunk árnyékban.

Gyermekeket, állatokat semmiképp se hagyjuk parkoló autóban. Nagyon rövid idő alatt bekövetkezhet tragédia.

Bevásárlóközpontok vagy forgalmasabb helyek parkolóinál figyeljünk környezetünkre. Ha valaki autóban hagyott gyereket, állatot lát, azonnal hívja a 1122-es központi segélyhívó számot. Az autóban hagyott dolgok hamar felhevülhetnek és robbanást, tüzet okozhatnak. Fertőtlenítő, hígító, festékek, öngyújtók meggyulladhatnak a nagy melegben.

Vigyázzunk házi kedvenceinkre…

A kutyák például nem tudnak izzadni. Ilyen melegben maguktól sosem tartózkodnának napon. Mozgásra viszont ugyanúgy szükségük van, mint máskor. A legtöbb kutyatulajdonos felelősen jár el, akik viszont tapasztalatlanabbak, mert frissen hozzájuk házi kedvencükről még nem tudnak megfelelően gondoskodni, bátran forduljanak a többi kutyáshoz. Az apró, összetartó közösségek szívesen fognak segíteni. Ütemezzük át például a sétákat kora reggelre vagy késő estére. Mindig legyen egy jó nagy tál hűsítő víz a kutyához elérhető közelségben. Ha egy telken kikötve látunk egy ebet szenvedni, értesítsük a hatóságokat, amire akár névtelenül is lehetőségünk van. Ha a kutya mozdulatlanul fekszik, kilógó nyelvvel, már nagy a baj.

Kiránduláskor csak kijelölt tűzrakóhely használható tűzgyújtásra és az is csak akkor, ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom. A nagy melegben a növényzet is hamarabb kiszárad és meggyullad, ezért is fontos, hogy erre is különösen odafigyeljünk.

Vigyázzunk környezetünkre és egymásra.