Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A mozgást elkezdeni nem életkor függvénye. Sokan azt gondolják, ebben az életszakaszban már nem tudunk bizonyos folyamatokat visszafordítani vagy lassítani, melyek az öregedéssel természetszerűen együtt járnak. Ez bizony nagy tévedés! A mozgás számos jótékony hatása ekkor is érvényesül, mindamellett akár értékes emberi kapcsolatokra tehetünk szert közösségformáló erejével, és bizonyos szinten egy rendszert visz a mindennapokba is.

Szekszárdon is egyre többször látunk nyugdíjas korú embereket sétálni. Akár egyedül, akár csoportosan.

De miért is kezdjünk el sportolni akár idős korban is?

  • Nagyban lassíthatjuk, illetve megelőzhetjük a csontritkulás folyamatát, így az esetleges balesetek során a csonttörés rizikóját is csökkenthetjük. Ehhez helyezzünk nagy hangsúlyt az egyensúly fejlesztésre is, hogy az esések valószínűségét minél inkább lecsökkentsük.
  • Anyagcsere-folyamatainkat gyorsíthatjuk, és megelőzhetjük az elhízást. Megelőzhetjük a cukorbetegség kialakulását, vagy már meglévő betegség esetén is támogathatjuk szervezetünket az egyenletes vércukorszint fenntartásában.
  • Javíthatjuk az izmok erejét, és azok lokális keringését. Ezzel együtt az idegrendszerünket is eddzük (ideg-izomkapcsolatok révén), valamint a végtagok vérellátása, és az erek állapota is tovább optimális marad.
  • A szív-érrendszer állapota nagyban megőrizhető, a szív teljesítőképessége terhelés alatt a nyugalmi pulzusszám csökkenésének köszönhetően nő.
  • A tüdő kapacitása fenntartható, megfelelő légzőgyakorlatokkal hatékonyabbá válik a szervezetünk oxigénellátása. Bizonyos légzőszervrendszeri betegségek esetében (pl. asztma) a kellemetlen tünetek mérsékelhetők.
  • Az optimális testsúly megtartásával megelőzhetjük a különböző kopásos mozgásszervrendszeri elváltozásokat és gerincproblémákat. Már megindult elváltozás esetén is segíthetjük az ízületek további állapotromlásának megfékezését, serkenthetjük az ízületi „kenőanyagok” termelődését.
  • Az immunitás javul, jobban alszunk, és terhelhetőségünk is nő. Megőrizhetjük szellemi aktivitásunkat, megelőzhetjük az időskori depresszió és elmagányosodás kockázatát is.