Segélykérő kézmozdulatot vezet be a köztudatba a rendőrség, amellyel a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek akár némán is jelezni tudják, hogy veszélyben vannak. A jelzést bárki használhatja arra, hogy figyelmeztessen másokat, – beleértve az esetleg közelben tartózkodó rendőrt- azonnali segítségre van szüksége, azonban körülményei – például fenyegetettség – miatt telefonon vagy egyéb módon nincs lehetősége rendőri segítséget kérni.
Figyeljünk jobban egymásra!
A mozdulatot Kanadában kezdték használna, azóta pedig meghódította szinte az egész világot. Már Magyarországon is elkezdett terjedni a közösségi médiában. A rendőrség nem csupán a segélykérő hatása miatt vezeti be a jelzést, hanem nevelési célzattal is. A mai rohanó világban ugyanis hajlamosak vagyunk megfeledkezni egymásról és nem vesszük észre, ha embertársaink bajban vannak és segítségre lenne szükségük. Megtanítja a társadalom tagjait vigyázni a másikra, védeni egymást, ébernek lenni.
Amennyiben ilyen néma segítségkérést tapasztalsz, hívd a 112-t, és lehetőség szerint add meg a következő információkat a hívásfogadó részére:
a bejelentő neve, telefonszáma;
hol tapasztaltad a segélykérést (helyszín);
hogyan tapasztaltad a segélykérést (mi történt, kinek van szüksége segítségre, kivel volt egy társaságban a segélykérő);
felmerül-e közvetlen életveszély;
látod-e még a segélykérőt (ha nem, akkor merre távozott);
személyleírás a segélykérőről és a vele tartózkodó további személy(ek)ről.
Kép: vasarnap.hu