Az Egészségügyi Világszervezet minden év májusára hirdeti meg egész hónapos vérnyomásmérési programját, melyhez a Tolna Megyei Balassa János Kórház is évekkel ezelőtt csatlakozott. Idén több, mint 600 mérést végeztek az intézmény fiatal, rezidens orvosai és tapasztalt szakdolgozói a kórház területén, a rendelőintézeti Ezüst Kígyó Gyógyszertárban, a Kardiológiai Ambulancián, illetve külső szűrési helyszíneken.
A 10 legtöbb mérést végző magyarországi centrum egyike a Tolna Megyei Balassa János Kórház.
Céljuk, hogy minél több embernek lehetőséget biztosítsanak a vérnyomásmérésre, hiszen a rendszeres, megfelelően végzett vérnyomásméréssel a betegség időben felismerhető.
Hypertonia (magas vérnyomás), a néma gyilkos
Világszerte 10 millió ember szükségtelen és megelőzhető haláláért tehető felelőssé a betegség, mely nagyon sokáig nem okoz panaszokat, tüneteket, ezért sokan nem is tudják magukról, hogy betegek. A sokszor még fel nem ismert magas vérnyomás gyakran okoz szélütést, szívrohamot vagy főütőér, aorta repedést.
Méresd rendszeresen a vérnyomásod!
A Nemzetközi Hypertonia Társaság 2017 óta szervez vérnyomásmérési kampányt világszerte, amelyhez a Tolna megyei lakosok számára a Balassa János Kórház Kardiológiai Osztálya és Hypertonia-Lipid Ambulanciája biztosítja a részvételi lehetőséget. A kampány ebben az évben a „Nagy szorítás” szlogent használta, utalva arra, hogy egy nagyobb, vérnyomás mandzsetta általi szorítást mindenki el tud viselni egészsége érdekében.
Dr. Benczúr Béla osztályvezető főorvos, kardiológus, hypertonia- és koleszterin-specialista felhívta a figyelmet a vérnyomás mérés helyes kivitelezésére, melyet akár otthonunkban is kivitelezhetünk:
„Az MMM22 a szakmai ajánlásokhoz, útmutatókhoz hasonlóan, 5 perc pihenést követően, ülő testhelyzetben, 3 vérnyomás- és pulzusmérést ír elő, 1-2 perces időközökkel. Így kell mérni a vérnyomást a mindennapi orvosi gyakorlatban, a rendelőkben és a betegeknek is az otthonukban.”
A szűrési program alatt kiderült hypertoniás egyének számára a rendszeres mérés és orvosuk felkeresése mellett az életmódváltást javasolják, melynek elemei:
- szívbarát diéta (telítetlen zsírsavakban gazdag, telített zsírsavakban szegény étrend, halak, olajos magvak, zöldség-gyümölcs rendszeres fogyasztása),
- a sófogyasztás csökkentése,
- az alkoholfogyasztás mérséklése,
- rendszeres testmozgás, sport, szükség esetén fogyás,
- dohányzás elhagyása.
Képek: gettyimages