Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Tolna Vármegyei SZC Apáczai Csere János Technikum és Kollégium ismét megrendezte a már hagyománynak számító Apáczais 10 próba versenyét a 7-8. évfolyamos tanulók számára, akik a rendészet és közszolgálat ágazat iránt érdeklődnek.

A10 próba célja „a fiatalok készségeinek, erkölcsi, akarati tulajdonságainak és fizikai képességeinek fejlesztése”, elért eredményeik pedig beszámításra fognak kerülni felvételijük során.

Kilenc, négyfős csapat 

A jelentkezők kézigránát célba hajításával kezdték meg a versenyt, amit a tűz és katasztrófavédelmi feladatok követtek. A célba dobásnál több téren is bizonyítaniuk kellett a diákoknak, 5 métertől egészen a 20 méteres távig, illetve változó testhelyzetekből kellett betalálniuk.

Ezt követően 10 méteres távolságból kellett légfegyveres lövészetben pontot szerezni, amit, ha elvétett a versenyző, büntetőkört kellett futnia, azonban ez nem szegte kedvüket a diákoknak. Mivel a rendészet és közszolgálat ágazathoz nem csupán jó célzó képesség kell, a lövészet után a terepfutás és az akadálypálya versenyszámokkal folytatódott a 10 próba.


Fontos szempont volt a verseny során, hogy a tanulók nemcsak egyénileg, hanem csapatban is együtt tudjanak dolgozni, ezzel is bizonyítva rátermettségüket.

A terepfutás versenyszám során is a csapat legkésőbb beérkező tagjának szint idejét vették alapul, ami megkövetelte, hogy odafigyeljenek társaikra a versenyzők. A terepfutást és az akadálypályát követően az elsősegély nyújtásban kellett brillírozni, először egy TOTO kitöltésével majd egy szituációs feladat végrehajtásával. Nem sok idő maradt kipihenni az akadálypálya és elsősegély nyújtás fáradalmait, mert 3 féle erőnléti feladat várt ezután a tanulókra.  Fekvőtámasz, felülés és ingafutásban is helyt kellett állni, de ez nem tántorította el a versenyzőket, akik felkészülten érkeztek.

A versenyszámok egy szellemi TOTO-val zárultak, aminek során a magyar honvédség történetének 1848-1945 közötti időszakát illetően adták tudásukat a tanulók.

Csakúgy, mint az előző feladatoknál, ennél is kiemelt szerepet kapott a csapatmunka és a gyors észjárás, hiszen bármiféle külső segítség használata nélkül és 15 perc alatt kellett megválaszolni a feltett kérdéseket.

A kilenc induló csapat közül végül a József Attila Általános Iskola „Jozsefás fiúk” csapata került ki győztesen a versenyből.

További fotók, részletek itt >>>