A csicseriborsó valóságos csodanövény, rengeteg fehérjét tartalmaz, valamint  jobban emészthető, mint a bab vagy a lencse. Kalóriatartalma bár nem kevés, 100 gramm konzerv tartalmaz 139 kcal-t, de mindenképp egészséges alternatíva a csipszhez és a popcornhoz képest, így ha rágcsálnál valamit az esti tévézéshez, mindenképp készítsd el ezt az egészséges nasit belőle otthonra!

 
A szakemberek szerint olyan kertben ajánlatos ültetni, ahol nincs öntözési lehetőség. Erőteljes karógyökere másfél méter mélyre hatol a talajban, és kiterjedt gyökérzete a száraz földben is megél. Melegigényesebb a zöldborsónál, ezért március végén, április elején kell a magját elvetni, amikor a talaj hőmérséklete 10 °C fölé emelkedik. A napos helyet kedveli. Árnyékban és sok csapadék esetén keveset terem. Minden talajon megél, de a lúgos-meszes földben érzi jól magát iagzán. A magját 30 cm sortávolságra, 2 cm-re egymástól és 4-5 cm mélyen kell elvetni.
Rendkívül fontos tulajdonsága, hogy a borsózsizsik nem támadja meg, ez pedig már önmagában alkalmassá teszi biotermesztésre is.

Tartalmaz nagyjából 20%-ban fehérjét, 40%-ban szénhidrátot, B1- és B6-vitamint, valamint folsavat. Karotinban is gazdag, valamint E-vitamin is található benne. Ásványi anyagtartalma is kedvező, sok magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz. Emészthetősége kiváló, 76-78%-os. Gyógyászati szempontból is érdekes növény, emésztési zavarok, hurut kezelésére használható. A koleszterinszint szabályozására is alkalmazzák. Rendszeres fogyasztásával csökkenhet a szív-, és érrendszeri megbetegedések kialakulása is.
A csicseriborsó élelmirost tartalmának köszönhetően kiváló székrekedés megelőzésére, illetve kezelésére. Kutatások igazolják, hogy pektintartalma miatt csökkenti az étkezések utáni gyors vércukorszint-emelkedést, ezért a cukorbetegek számára is előnyös.
Fokozott fehérjetartalmának köszönhetően gyakran fogyasztják sportolók, idősek is. Alacsony zsír- és magas rosttartalma miatt fogyókúrázóknak is ajánlott.

Ropogós csicseriborsó nasi
Hozzávalók:

  •   1 konzerv csicseriborsó
  •    fűszerek: só, pirospaprika, fokhagymapor, csilipehely (ízlés szerint bármi: pl. őrölt rozmaring, kurkuma, curry)
  •     egy evőkanál olívaolaj

 

Elkészítés:

  •  Lecsepegtetjük a csicseriborsót (a levét eltehetjük későbbre máshoz – kiváló tojásfehérje helyettesítő).
  •  Alaposan áttöröljük egy konyharuhával.
  •  Egy tálba tesszük, befűszerezzük ízlés szerint.
  •  Hozzáadjuk az olívaolajat, összekeverjük.
  •  Sütőpapírral bélelt tepsibe terítjük, és 200 Celsius fokon 30 perc alatt ropogósra sütjük.