Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Aktív évet zártak 2022-ben országosan és megyei szinten is. Mint az élet minden területére, a mezőgazdaság, élelmiszeripar mindennapjaira is jelentős kihatással volt a rendkívüli aszály, valamint az orosz-ukrán háború, de az ágazat szereplői a nehézségek ellenére is derekasan teljesítetek. Jelenleg is nagy problémát okoz az ukrán szemes termékek (búza, kukorica) behozatala, amely sok esetben toxinnal fertőzött. 

"A magyar termelésű terményekre szinte megszűnt a kereslet"

olvasható a megyei kamara elnökének, Vendégh Editnek sajtóközleményében. Az állattenyésztési ágazatot is sújtja a rohamos áremelkedés, mind a feldolgozott termékek árát, mind az energiaárak emelkedését tekintve. Országosan továbbra is nagy gondot okoznak a rendkívül magas takarmányárak és az alacsony felvásárlási árak, melyek befolyásolják az eredményes állattartást.

Összefogás az e-permetezési napló  terén

A Kamara több szakmai szervezettel összefogva lépett fel az e-permetezési napló drasztikusra tervezett bevezetésével kapcsolatban.

"Sikerült elérni a rendelkezés későbbi hatályba lépését, valamint kedvezményeket a kitöltésre kötelezettek és a szolgáltatandó adatok körében."

Tavasszal elkészült az a NAK-MAGOSZ javaslatcsomag, mely összefoglalja a mezőgazdasági vízgazdálkodást érintő legégetőbb intézkedéseket, különös tekintettel a csatornák vízellátására, a finanszírozásra és az állami tervezésre. 

A NAK kezdeményezésére létrejött, 2021-től hatályos családi gazdasági törvény több pontja idén a kamara kezdeményezésére módosult, így tovább csökkent az adminisztrációs teher. Januártól kibővült a családi gazdaságokat alkotó hozzátartozói láncolatba tartozók köre, továbbá könnyebb lett a gazdasági társaságok, erdőbirtokossági társulatok és szövetkezetek CSMT-vé válása.