Üres albumon mutatják be, milyen hatással lehet a brit kormány terve a zenészekre, amely lehetővé tenné, hogy az AI engedély nélkül tanulhasson a munkájukból.
A zene nélküli album a művészek megélhetésére gyakorolt hatást képviseli, ha a kormány továbbviszi terveit – állítja Ed Newton-Rex brit zeneszerző és egykori AI-vezető, aki az ötlet mögött áll.
„A kormány javaslata gyakorlatilag ingyen odaadná az ország zenészeinek életművét az AI-vállalatoknak, lehetővé téve számukra, hogy a zenészek munkáját kihasználva versenyezzenek ellenük” – mondta. „Ez a terv nemcsak hogy katasztrofális lenne a zenészek számára, de teljesen felesleges is: az Egyesült Királyság AI-vezetővé válhat anélkül, hogy a világ élvonalába tartozó kreatív iparágainkat odadobná a busz alá.”
A terv egy „opt-out” lehetőséget is tartalmaz – amely lehetővé tenné a művészeknek és vállalatoknak, hogy megtiltsák munkájuk felhasználását –, ám ezt a kritikusok tisztességtelennek és működésképtelennek tartják.
Az album 12 felvételt tartalmaz, és több mint 1 000 művész társszerzőként van feltüntetve, de az egyes „néma” számok mögött álló előadók neve nem szerepel. Ugyanakkor értesülések szerint Kate Bush egyike azoknak, akik saját stúdiójukban rögzítettek egy ilyen „dalt”.
Bush így fogalmazott: „A jövő zenéjében el fogják hallgattatni a hangunkat?”
A társszerzőként feltüntetett művészek között szerepel Tori Amos, Billy Ocean, a Clash és az Oscar-díjas zeneszerző, Hans Zimmer, valamint a klasszikus zenét játszó Kanneh-Mason család.
Az album számlistája egyértelmű üzenetet hordoz:
„A brit kormány ne legalizálhatja a zenei lopást az AI-cégek érdekében!”
Az album nyereségét, amely olyan streaming szolgáltatásokon érhető el, mint a Spotify, a Help Musicians nevű zenészeket támogató jótékonysági szervezet kapja.
További tiltakozások is kísérik a konzultáció végét: például brit napilapok, köztük a Guardian, címlapjukon közlik a „Make It Fair” (Tegyük Igazságossá) szlogent. A tiltakozás szerint a kormány a törvényeket a nagy technológiai platformok javára akarja módosítani.
A Times keddi számában 34 vezető kreatív szakember – köztük Barbara Broccoli, Helen Fielding, Stephen Fry, Andrew Lloyd Webber, Ed Sheeran és Tom Stoppard – által aláírt nyílt levél is bírálja a kormány álláspontját.