A Szekszárdi Járási Ügyészség kisebb értékre, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntette miatt emelt vádat egy 20 éves férfi ellen. A vádirat szerint a vádlott évek óta a nagyszülei házában, de egy teljesen külön lakrészben élt, ők tartották el. A vádlott és a nagyszülők közötti korábbi problémák miatt a nagyszülők a saját hálószobájukat zárva tartották, oda a vádlott nem mehetett be.

Megszegte a szabályt

2025. január 29-én reggel, miután a nagyszülők dolgozni mentek, a vádlott ezt kihasználva a sértettek lakrészébe bement, a zárt hálószoba ajtót berúgta úgy, hogy az ajtó tokja is megsérült.

"Ezután a szobában lévő ruhásszekrényből kivette a nagyszülei tulajdonát képező, borítékban tárolt 100.000 Ft és 80 Euro készpénzt, valamint egy fiókból egy gyűrűt, két mobiltelefont és egy tabletet, majd ezeket eltulajdonította"

– írta közleményében Dr. Kiss Yvette, a Tolna Vármegyei Főügyészség sajtószóvivője. Ezt követően a vádlott Sopronba utazott, ahol a telefonokat értékesítette, a pénzt pedig felélte.

A vádlott a lopással és az ajtó megrongálásával a sértetteknek összesen több, mint 410.000,-Ft kárt okozott, mely a nyomozás során nem térült meg.

 
A büntetlen előéletű, fiatal felnőtt vádlottal szemben a járási ügyészség tárgyalás mellőzésével, büntetővégzésben a büntetés egy évre történő elhalasztását és ennek idejére jóvátételi munka végzésének előírását, továbbá a lopással okozott kár erejéig
vagyonelkobzást szorgalmaz a Szekszárdi Járásbíróságnál.

A jóvátételi munkát a Büntető Törvénykönyv az intézkedések között szabályozza

Eszerint a bíróság a vétség, valamint a háromévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett miatt a büntetés kiszabását egy évre elhalaszthatja, és jóvátételi munka végzését írja elő, ha alaposan feltehető, hogy a büntetés célja 
így is elérhető. A jóvátételi munkavégzés előírása mellett pártfogó felügyelet is elrendelhető.

A jóvátételi munka tartamát órákban kell meghatározni, amit az elkövető – választása szerint – állami vagy önkormányzati fenntartású intézménynél, közhasznú jogállású civil szervezetnél, egyházi jogi személynél vagy azok részére végezhet.

Ha az elkövető a jóvátételi munka elvégzését egy éven belül megfelelően igazolja, büntethetősége megszűnik, ha azonban nem igazolja, a bíróság büntetést szab ki.

(fotó: illusztráció, pixabay)