Tolna vármegye értékkincsei közül Ozora várkastélyát, Szekszárd központját és a Gemenci-erdőt egyaránt felfedezhetjük Abaházi Csaba vezetésével. Tolna vármegye kulturális és turisztikai vonzerejét számos nevezetességének köszönheti. Az utazó figyelmét sok esetben a térség gasztronómiai jellegzetességei ragadják meg: kissé azonosak vagyunk ezekkel a méltán népszerű ízekkel, és történelmi kapcsolatban állunk hazánk egyik legősibb bortermelő vidékének különleges borászati remekével, a bikavérrel. 

A Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című 19 részes sorozatának legújabb epizódjában Tolna vármegye kiemelt látnivalóit Abaházi Csaba szekszárdi születésű rádiós műsorvezető társaságában fedezhetjük fel, a megyeszékhely mellett virtuális sétát teszünk többek között a Gemenci-erdőben, Simontornyán és az ozorai várkastélyban.

A Gemenci-erdőt a Gemenci Állami Erdei Vasúttal is bejárhatjuk

Sőt a megállókban különböző programokon vehetünk részt. Kiemelt történelmi tény, hogy Ozora várkastélyát Zsigmond király híres törökverő lovagja, a magyarok által Ozorai Pipóként emlegetett  férfiú építtette, akit a szerelem láncolt Ozorához.
Bátaszékre érkezve a Szent Orbán-kápolna mellett megnézhetünk egy nem mindennapi gyakorlattal összekapcsolódó fát. 

„Május 25-én a helyiek feljönnek, és a molyhos tölgynek a tövét meglocsolják borral azért, hogy jó legyen az az évi bortermés” 

– mutatja Abaházi Csaba a tölgyfát, amely 2015-ben megkapta az Év fája elismerést.

Igazi élményígéret ez a kulturális és egyben gasztronómiai utazás – a szekszárdi Bodri Pincészetben kiderül, eredetileg honnan is származik a bikavér. 

„Sokan gondolják, hogy a bikavér Egerhez köthető, de mi, szekszárdiak tudjuk, hogy nálunk sokkal előbb megjelent, mint Egerben” 

– mondja a Bodri István, a pincészet ötödik generációs tulajdonosa.

A korzó, a Garay és a Béla tér környéke a város szívét alkotja. A sorozat legújabb részéből kiderül, hogy Tolna egyik nagy büszkesége, a világhírű Bartina néptáncegyüttes miért játszik kiemelkedő szerepet a magyar hagyományok őrzésében, továbbörökítésében.  

(forrás, fotó: Forrás: Petőfi Kulturális Ügynökség)