Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Vadlovakat telepítenek vissza a Hortobágyról Kazahsztánba

A Hortobágyról telepítenek vissza Przewalski-vadlovakat Kazahsztánba, az Altin Dala rezervátumba június folyamán.  Az eurázsiai vadló ázsiai alfaja egészen a 19. század végéig élt Belső-Ázsiában, viszont a természetes élőhely megváltozása és a vadászat miatt teljesen eltűnt. A fajt az állatkerti állományok tervszerű szaporítása mentette meg a kipusztulástól. A most visszatelepített példányok csoportja 1997 óta háborítatlanul él a hortobágyi Pentezug 3000 hektáros területén, ahol a számukat napjainkig megtízszerezték.  

A Hortobágyi Nemzeti Park és a Fővárosi Állatkert közös programjában fiatal kancákat szállítanak a közép-ázsiai országba.

A visszatelepítési folyamat részeként befogott lovak karanténba kerülnek és különféle szűrővizsgálatokat végeznek rajtuk. Ezt követően a Cseh Légierő egyik szállítógépével viszik az állatokat Kazahsztánba, ahol egy 8-12 órás földi transzporttal érkeznek majd meg leendő élőhelyükre.

A Przewalski-vadló az egyetlen fennmaradt ősi, háziasítatlan vadló faj, ami nevét felfedezőjéről, az orosz Ázsia-kutató Nyikolaj Mihajlovics Przsevalszkijról kapta, magyarul nevezik ázsiai vadlónak is. Utolsó vadon élő állományai Mongóliában éltek, de végül onnan is eltűntek az 1960-as években. A fajt az állatkerti állományok tervszerű szaporítása mentette meg a kipusztulástól. A vadonba, egykori élőhelyeikre való visszatelepítésük az 1990-es években kezdődött meg.

 

(Fotó: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság közösségi oldala)