Szolláth Dávid irodalomtörténész kapta a Mészöly Miklós-díjat ebben az évben. A díjat június 11-én adták át a szekszárdi Művészetek Házában. Az egykori zsinagóga évek óta ad otthont a Mészöly Miklósról szóló megemlékezéseknek.
"Magisztrális monográfia a mészölyi életműről, amely mögött tíz évi munka van. Erőteljes, részletgazdag, koherens mű, amely gondosan kibontotta azt a sokféle kontextust, amelyet Mészöly művei magukban hordoznak."
– foglalta össze Dr. Szkárosi Endre, a Mészöly Miklós Egyesület ügyvezető alelnöke, hogy mivel érdemelte ki a díjat az irodalomtörténész, kritikus, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének munkatársa. Egy évtized munkáját tükrözi tehát az elismerés. Műve tavaly, a Jelenkor Kiadó gondozásában jelent meg Mészöly Miklós halálának közelgő századik évfordulója alkalmából.
"A monográfia önálló dolgozat, szakmai írásmű, amely egy tudományos kérdést minden szempontból, kimerítően, egységbe foglalva tárgyal."
– magyarázza a szó jelentését a Wikipédia oldala. Hozzáteszi, hogy a tankönyvekkel és a kézikönyvekkel ellentétben a monográfia nem ad átfogó képet, egy tudományterület bizonyos részével foglalkozik csak.
Szolláth Dávid az író szakmai pályájának azokat a pillanatait vizsgálja, amikor irányt váltott. Megfigyelte azt is, hogy a művek miként illeszkednek a világirodalomba, valamint hogyan hatnak a kortárs magyar irodalomra.
Fotó: Máté Péter / Jelenkor Kiadó